توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » یخدان کوثر گناباد

یخدان کوثر گناباد

یخدان کوثر گناباد

در گذشته در جاهای مختلف ایران مردم برای نگهداری مایحتاج مصرفی و غذاهای فاسد شدنی از مخازنی که ساخته میشد، استفاده می کردند. در این مخازن که یخدان نامیده می شدند، نه تنها یخ بر اثر برودت شب های سرد زمستان یخ می بندد بلکه در محوطه ای که به نام چال یا گودال مرسوم است یخ ها تا اواخر تابستان نگهداری می شوند. یکی از این یخدان ها که از دیدنی های اطراف مشهد است، یخدان کوثر است که در گناباد، حدود 4 کیلومتری شمال شرقی بیدخت در مجاورت روستای متروکه کوثر در میان اراضی کشاورزی واقع است.

یخدان کوثر گناباد

یخدان کوثر گناباد

 یخدان کوثر که از دیدنی های مشهد به شمار می رود، مجموعه ای از یک فضای مدوّر با پوشش مخروطی و دیواری طویل و بلند عمود بر یخدان که به دیوار سایه اندازه معروف است می باشد و اتاقک هایی در مجاورت آن وجود دارد. این یخدان از سه بخش دیوار شرقی و غربی جوی مخصوص و محل جمع آوری یخ های ابتیاع شده شکل گرفته است.

دیوار این یخدان از خشت و چینه ایجاد شده و در پشت آن نیز جوی قرار داشته است. که در داخل آن انباشته شده و در شبهای سرد زمستان به یخ تبدیل می شد. پس از آن یخ ها که بیشتر بصورت لایه لایه بوده است به چال یا محوطه نگهداری یخ منتقل می شد. برای جدا ماندن لایه های یخ از همدیگر از کیسه های کاه استفاده می شد. پوشش محوطه یخ در یخدان کوثر به گونه ای است که در ابتدا قاعده مخروطی آن با قطر بیشتر بوده و هر چه به انتهای مخروط نزدیک می شوید از دایره کاسته شده تا به راس آن منتهی می شود. در حاشیه بخشی از دیوار مکانی برای یخدان بان قرار داشته است.

یخدان کوثر گناباد

یخدان کوثر گناباد

یخدان ها بناهای پیچیده و عجیبی هستند که اجداد ما در سالیان بسیار دور بنا نهاده اند. ساختار یخدان ها بسیار دقیق و مهندسی بوده و تنها ساخته و پرداخته مغز متفکر بزرگان کویر است. قدمت یخدان کوثر به یکصد سال نمی رسد اما به عنوان عنصری که بنا به وضعیت اقلیمی و دشواری های زندگی در بیابان های گرم گناباد چاره ساز بوده ، قابل تأمل و توجه است . این بنا که مورد علاقه گردشگران تور مشهد است، در تاریخ 14/6/1380 در فهرست آثار ملی کشور به شماره ثبت 4501 به ثبت رسیده است .

یخدان کوثر گناباد

یخدان کوثر گناباد

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*