توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » کوشک سلامی خواف

کوشک سلامی خواف

کوشک سلامی بنایی زیباست که در شهر خواف قرار دارد. این بنا بیش از 800 سال عمر دارد. تا پیش از سال ۱۳۲۶ شمسی این بنا در زیر تلی از خاک پنهان بوده تا اینکه خاک برداری و تجدید بنای آن آغاز می شود. این بنا همچون مکانهای تاریخی مشهد و خراسان، حیات سیاسی منطقه را در گذشته های دور به نسل حاضر معرفی میکند.
کوشک سلامی خواف

کوشک سلامی خواف

از خصوصیات کوشک این است که پله های عریض با شیب کم طوری ساخته شده است که سواره میتواند با اسب از آن بالا برود از لحاظ امنیتی پنجره ها طوری ساخته شده که از داخل بیرون را میتوان دید ولی از پایین و بیرون داخل را نمی توان دید. قوام الدین ملک زوزن که از جانب سلطان محمدخوارزمشاه حاکم کرمان بود آن را در سال ۶۰۷ (ه . ق ) تعمیر کرد.

کوشک سلامی که از دیدنی های اطراف مشهد به شمار می رود، بصورت تلی از خاک و قلعه مانندی بوده است و زارعان و دامداران در تعقیب احشام خود در حفره ها به راهروهایی رسیدند و متوجه گردیدند که این بنا مسکونی بوده است مرحوم قریشی از سال 1326 بعد از 4 سال توانست بنای کوشک را از دل خاک بیرون بیاورد و از ملک نشسنی به مالک نشینی تبدیل کند.

کوشک سلامی خواف

کوشک سلامی خواف

کوشک مزبور مشتمل بر سه طبقه بوده که فوقانی ترین اشکو به آن بازسازی گردیده است. پس از آن محوطه سازی کوشک انجام شد. بنا بر شواهد طبقه دوم عمارت با وجود اتاق ها و فضاهای متعدد مکانی برای زندگی ساکنین در آن بوده و طرحی چلیپایی دارد. باز پیرایی بنای مزبور با نمای آجری سبب گردیده این بنا ظاهر ابنیه دوره صفویه را پیدا کند. اما به استناد متون دوران اسلامی این بنا از سده ششم در این مکان وجود داشته است.

 در سفر با تور مشهد از بهترین دیدنی های مشهد بازدید کنید.

کوشک سلامی خواف

کوشک سلامی خواف

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*