توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » کاروانسرای طبسی تربت حیدریه

کاروانسرای طبسی تربت حیدریه

رباط و کاروانسرای طبسی یکی از دیدنی های اطراف مشهد است که به همت یکی از تجار معروف عصر قاجار به نام حاج محمد ابراهیم طبسی در اواخر قاجاریه بنا شده است. این رباط که از ابنیه‌های جنب مزار قطب الدین حیدر می‌باشد در تربت حیدریه، خیابان قائم، ضلع شرقی مزار قطب الدین حیدر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 

کاروانسرای طبسی تربت حیدریه

کاروانسرای طبسی تربت حیدریه

رباط طبسی مثل همه رباط های قدیم از مجموعه ی ایوان و غرفه و اطاق و اخیه و انبار و طویله تشکیل شده است . این رباط که حتی از نظر ساختمانی به پای هیچ کدام از رباط های میان راهی نمی رسد چیزی است در حد یک کاروانسرا اما وجود آن در کنار مزار و مسجد حداقل گویای این نکته است که رشد شهر ریشه در همین مجموعه دارد ، یعنی نقطه ثقل ایاب و ذهاب و ورود و خروج به شهر بوده است و احتمالاً باید همزمان با بنای مزار یا کمی پس از آن ساخته شده باشد.

کاروانسرای طبسی تربت حیدریه

کاروانسرای طبسی تربت حیدریه

این رباط از چند ایوان و غرفه و اتاق و اخیه و طویله و انبار تشکیل شده و شکل و ترکیب کاروانسرایی دارد که در کنار مسجد و مزار قرار گرفته است. وجود این مجموعه بیانگر محل تردد و نقطه ثقل ایاب و ذهاب مردم به شهر بوده است.

لازم به ذکر است که سازمان میراث فرهنگی کارگاه تعمیرات و ساماندهی مجموعه تاریخی قطب الدین حیدر را فعال نموده و مبالغ قابل توجهی را صرف تبدیل آن به مجموعه فرهنگی تاریخی شامل موزه باستانشناسی ، کارگاه هنری سنتی، کتابخانه تخصصی، چایخانه سنتی و دیگر کاربریهای فرهنگی نموده است. با انتخاب تور مشهد از دیدنی های مشهد و جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی بازدید کنید.

کاروانسرای طبسی تربت حیدریه

کاروانسرای طبسی تربت حیدریه

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*