توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » موزه فردوسی و شاهنامه توس

موزه فردوسی و شاهنامه توس

موزه فردوسی و شاهنامه توس

 

موزه فردوسی و شاهنامه توس در سال 1347 برای چایخانه سنتی توسط مهندس سیحون طراحی و ساخته شده است این موزه در مجموعه فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی قرار دارد. پس از افتتاح آرامگاه و بزرگداشت هزاره فردوسی نیاز به مکانی بود تا بتواند آثار و اشیای اهدایی به آرامگاه و دیگر آثار تاریخی مکشوفه ‌ای از شهر توس را نمایش بگذارد به همین منظور در سال 1361 خورشیدی این بنا تبدیل به موزه توس گردید. که یکی از موزه های اطراف مشهد به حساب می آید.

موزه فردوسی و شاهنامه توس

موزه فردوسی و شاهنامه توس

این موزه به چهار بخش تقسیم می شود:
1 -این بخش شلمل  آثاری است که در اثر کاوش‌های باستان شناسی از دشت توس به دست آمده‌اند و شامل انواع قطعات سفال دوره اسلامی و پیش از اسلام و سکه‌های طلا و نقره دوره اسلامی و … هستند.
2 –  در بخش دوم آثاری است که تجلی گر روح حماسی و پهلوانی شاهنانه هستند. انواع وسایل سوارکاری شامل سپر، گرز، تیرو کمان، وسایل موسیقی و رزمی که از آنها در شاهنامه بسیار نام برده شده است از این جمله‌اند.
3 –  در این قسمت نیز اشیایی که در عصر و زمان فردوسی (قرن 4و 5 هجری) خلق شده‌اند گردآوری شده است. این بخش شامل انواع ظروف سفالی لعاب‌دارو بدون لعاب و ظروف مفرغی است.
4 – بخش 4 نیز در برگیرنده اشیایی اهدایی است انواع تابلوهای نقاشی از چهره فردوسی، آثار نقاشی استاد علی رخساز از داستان‌های شاهنامه، انواع فرش و قالیچه وانواع هنرهای ظریفه این بخش را تشکیل می‌دهند.

موزه فردوسی و شاهنامه توس

موزه فردوسی و شاهنامه توس

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*