توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » موزه خیام نیشابور

موزه خیام نیشابور

موزه خیام  نیشابور

یکی از بزرگان علوم ریاضی که شهرت بسیاری در تمام دنیا دارد ، حکیم عمر خیام است . آرامگاه این دانشمند گرانقدر در نیشابور و در نزدیکی مشهد قرار دارد . افرادی که تور مشهد را انتخاب کرده اند می توانند از آرامگاه باشکوه خیام نیشابوری که از دیدنی های اطراف مشهد است ، دیدن کنند . اما چند سالی ست که که موزه ای نیز با نام حکیم عمر خیام در کنار این آرامگاه ساخته شده است که نمایشگاهی جذاب از ابزارآلات علم نجوم است و بازدید از آن بسیار لذتبخش خواهد بود .
http://mashhadtour.info/

آرامگاه حکیم خیام نیشابوری

museum_clipart1-turkeythmbموزه خیام نیشابور که از موزه های اطراف مشهد می باشد که  در 28 ارديبهشت ماه 1379 همزمان با برگزاري كنگره جهاني ‹‹ حكيم عمر خيام›› و با عنايت به شان و مرتبه علمي حكيم عمر خيام و آثار ارزشمند باقي مانده از وي افتتاح شد . موزه تخصصی خیام در نزدیکی آرامگاه عمر خیام در نیشابور قرار دارد .  زمینه اصلی فعالیت تخصصی این موزه ابزار و ادوات مربوط علم نجوم است. تندیس حکیم عمر خیام نیشابوری نیز در محوطهٔ این موزه بچشم میخورد .

http://mashhadtour.info/

موزه خیام نیشابور

http://mashhadtour.info/

موزه خیام نیشابور

http://mashhadtour.info/

موزه خیام نیشابور

اهميت دانش ستاره شناسي ، تقويم و رياضيات و از سوي ديگر اشارات مكرر خيام به خاك ، كوزه و كوزه گري و اهميت سفال نيشابور از سوي ديگر و نيز فقدان موزه اي در استان كه به نوعي نشان دهنده مراتب علمي و بيانگر ويژگي هاي دوران حكيم عمر خيام باشد ، موجب شد كه سازمان ميراث فرهنگي اقدام به تاسيس اين موزه در كنار آرامگاه خيام نمايد . موزه خیام نیشابور با مساحت حدود 120 متر شامل چهار بخش است و در آن آثار مربوط به نجوم ، شامل ابزار آلات رصد و ستاره شناسی ، اسطر لاب ، انواع قطب نماها و صور فلکی ، ظروف مفرغی و فلزی معاصر با خیام از قرن پنجم تا هفتم هجری ، ظروف سفالین لعابدارمربوط به قرون سوم تا هفتم هجری قمری ،  نسخ خطی ، نسخ خطی نجوم و تابلوهای مربوط به حکیم عمر خیام به نمایش گذاشته شده است . این موزه از جاهای دیدنی مشهد است که میتوانید قسمتی از وقت سفر خود را به آن اختصاص دهید .

http://mashhadtour.info/

موزه خیام نیشابور

http://mashhadtour.info/

موزه خیام نیشابور

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*