توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان که عملیات اجرایی آن از سال 1384 آغاز شده بود، در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع در 13 طبقه و زیربنای 18 هزار مترمربع احداث شده و صحنه ای از تجلی خراسان در حوزه های فرهنگی، تاریخی و تمدنی است. این موزه که در تور مشهد می بینید، در مجموعه فرهنگی تفریحی کوهسنگی واقع شده است و از نظر ساختمان، تداعی گر اثر تاریخی کاخ خورشید در شهرستان کلات می باشد و این طرح در قاممت یکی از بزرگترین موزه های خاورمیانه تحقق یافته است.
موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان یکی از موزه­ های استاندارد کشور و همچنین از بهترین موزه های مشهد است که بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی احداث شده و هر طبقه بر اساس نوع کاربری آن، تجهیز و تقسیم بندی شده است.

این پروژه دارای سه مرحله می باشد که مرحله اول آن شامل ساختمان موزه، فضای مخزن، آمفی تئاتر، آزمایشگاه مرمت اشیای تاریخی و نمایشگاه یافته های باستان شناسی خراسان است.
مرحله دوم موزه که اردیبهشت سال آینده همزمان با روز جهانی موزه به بهره برداری می رسد شامل نمایشگاه آثار برجسته ایران و مرحله دوم فضای موزه می باشد.
مرحله سوم این موزه بزرگ نیز که شامل تکمیل طبقات موزه است در هفته دولت سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان

این موزه که از دیدنی های مشهد به شمار می رود، دارای گنجینه یا مخزن اشیاء, تالارهای تخصصی اشیاء تاریخی و مردم شناسی , بخش امور اداری و قسمت ویژه علم کیهان شناسی , کتابخانه , آزمایشگاه و کارگاههای مرمت اشیاءتاریخی می باشد. در حال حاضر اشیاء به نمایش درآمده در موزه بزرگ شامل ابزار سنگی، اشیاء سفالی، شیشـه ای، فلزی، قطعات گچبری، نسخ خطی و چرم می باشد که نشان دهنده عظمت و شکوه خراسان در قرون گذشته می باشد. این اشیاء مربوط به دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی بوده قدیمی ترین آن ها به دست افزارهای عصر پارینه سنگی (حدود هشتصد هزارسال قبل) و جدیدترین آن ها به دوران معاصر تعلق دارد.

بازدید از موزه بزرگ در حال حاضر برای عموم آزاد و ساعات بازدید از آن همه روزه از ساعت 8 صبح تا 2 بعدازظهر می باشد.

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان

مـوزه بزرگ خراسان دربرگیرنده بخش های ذیل می باشد: 

  • مخزن نگهداری اشیاء منقول تاریخی و تزئینات معماری: این مکان مجهز به پیشرفته ترین امکانات امنیتی ضد حریق، ضد زلزله و آسیب های جنگی است.   
  • آزمایشگاه حفاظت و مرمت اشـیاء تاریخی و تزئینات تاریخی (روانشـاد دکتر باقر آیت ا… زاده شـیرازی): این مکان علاوه بر امکانات و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی حفاظت و مرمت، دارای بخش پژوهش، مستندسازی و مطالعات اشیاء تاریخی و تزئینات معماری نیز می باشد.
  • سـالن اجتماعات (روانشاد دکتر محمدامین میرفندرسکی): مجهز به سیسـتم های سمعی و بصری بوده و ظرفیت حدود 140 نفـر را داراست.
  • کتابخانه تخصصی (روانشاد مهندس سراج الدین کازرونی): با گنجایش بیش از 5000 جلد کتاب، اسناد و عکسهای تخصصی بوده و مکانی مناسب جهت مطالعه پژوهشگران و علاقه مندان می باشد.  * سالن نمایشگاهی و موزه ای: با مساحتی بالغ بر 2700 مترمربع جهت برپایی نمایشگاه های دوره ای و فصلی از آثار تاریخی و آثار هنری معاصر پیش بینی شده است. 
  • سالن موزه ای: در 3 طبقه و با مساحتی بالغ بر 4000 مترمربع می باشد، که در واقع هسته اصلی موزه بوده و اشیاء به نمایش درآمده در آن قسمت ها، اشیاء تاریخی مکشوفه از منطقه خراسان خواهد بود.
موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
 • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
 • بليط هواپيما مشهد
 • بليط قطار مشهد
 • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*