توجه به آخرین ها
خانه » جاذبه های گردشگری مشهد » منطقه شکار ممنوع هنگام

منطقه شکار ممنوع هنگام

استان خراسان رضوی دارای جاذبه های طبیعی فراوان است. یکی از این جاذبه ها، منطقه شکار ممنوع هنگام است که در غرب گناباد و جنوب شرقی بجستان قرار دارد. منطقه هلالی از سال ۱۳۷۶ شکار ممنوع اعلام شد و در سال ۱۳۸۵ به منطقه حفاظت شده تبدیل شده است. این منطقه دارای مساحت ۱۲۰۷۱۹ می باشد.
منطقه شکار ممنوع هنگام

منطقه شکار ممنوع هنگام

منطقه هلالی در گستره خود ترکیبی از مناطق کوهستانی، دشتی و تپه ماهوری است و بر اساس طبقه‌بندی دومارتون از اقلیم خشک و بیابانی با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد برخوردار است. این منطقه زیستگاه جانورانی همچون قوچ، میش، آهو، کل، بز، گراز، پلنگ، گربه وحشی، خرگوش، کفتار، سهره معمولی، سهره طلایی سر خاکستری، سهره زرد، سهره پیشانی سرخ و چکاوک شاخدار می‌باشد.

پوشش گیاهی این منطقه شامل تاغ، بنه، گون، قیچ، درمنه، کلاه میرحسن، اسکنبیل، گز، کلپوره، بومادران، کما، شیرین بیان، زیره سیاه، کاسنی، کاکوتی، زرشک، بارهنگ، آویشن و سریش می‌باشد. در بررسی فلور این منطقه و با به کارگیری فلورهای موجود، تعداد 318 گونه‌ گیاهی شناسایی شد.

این گونه‌ها به 205 سرده و 53 تیره متعلق هستند. بیشتر گونه‌ها به تیره‌های Asteraceae، Poaceae و Brassicaceae به ترتیب با 53، 30 و 26 گونه تعلق دارند. بررسی پراکنش جغرافیایی گونه‌های منطقه نشان داد که اغلب گونه‌ها (3/56 درصد) به ناحیه ایرانی-تورانی متعلق‌اند و با توجه به سابقه تخریب در منطقه، گونه‌های چند منطقه‌ای، جهان‌وطن و نیمه جهان‌وطن 1/14 درصد گیاهان را تشکیل می‌دهند. تروفیت‌ها (5/47 درصد) و همی‌کریپتوفیت‌ها (1/26 درصد) از مهم‌ترین اشکال زیستی منطقه هستند.

برای سفر با تور مشهد و دیدن جاذبه های طبیعی مشهد و استان خراسان با ما تماس بگیرید.

منطقه شکار ممنوع هنگام

منطقه شکار ممنوع هنگام

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*