توجه به آخرین ها
خانه » جاذبه های گردشگری مشهد » منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی در گناباد

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی در گناباد

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی

بیشتر از هر چیز واقعه مسجد گوهرشاد اسم شیخ محمدتقی بهلول گنابادی را بر سر زبان‌ها انداخت. واقعه ای که درر آن شیخ سخنرانی کوبنده‌ای را علیه رضاشاه در پی ماجرای کشف حجاب انجام داد و بعد از سخنرانی پلیس به مسجد ریخت و عده زیادی را به قتل رساند اما شیخ جان سالم به در برد. شیخ محمدتقی بهلول گنابادی، فرزند شیخ نظام الدین و نوه‌ شیخ زین الدین شیخ محمدتقی بهلول گنابادی، فرزند شیخ نظام الدین و نوه شیخ زین الدین بود که در سال 1279 قمری در بیلند بدنیا آمد.

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادیمنزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی

علامه شیخ محمدتقی بهلول گنابادی منشا بسیاری از امورات خیر و انجام اقدامات فرهنگی و ترویج تشیع، مجتهد و مسلط به ادبیات عرب و نیز سراینده‌ی اشعاری به فارسی و عربی و مسلط به تاریخ انبیای اسلام و فقه اهل سنت بود. ایشان در 7 مرداد سال 1384 و در سن 105 سالگی در حالی که نه زن و فرزند و نه مال و منالی جز ردای تنش داشت از دنیا رفت، تا همه از وی به عنوان شگفتی روزگار یاد کنند. اکنون آرامگاه وی که در ورودی شهر گناباد قرار دارد، پذیرای بسیاری از اهالی علم و ادب است.

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی که از جاذبه های گردشگری مشهد است، بنایی است مستطیل شکل با ابعاد 25 در 15 متر است که در راستای شمال شرقی و جنوب غربی ساخته شده است و ارتفاع آن از سطح زمین 3 متر و نیم میباشد که شامل دو بخش تابستان نشین و زمستان نشین است .

از جمله فضاهای اصلی این بنا میتوان حوضخانه اشاره کرد که در ضلع شرق خانه قرار دارد و دارای 8 ضلعی در وسط میباشد و سقف آن به صورت شمسه هشت پراز مربع به دایره اجرا شده است . حوضخانه دارای پلان صلیبی شکل با دهانه مساوی و طاق جناقی به عمق 2 متر و بیست سانت در ضلع شمال غربی آن میباشد و در بالای آن بادگیر قرار دارد که به عنوان نشیمن تابستان از آن استفاده میشود. اگر با تور مشهد سفر کردید، از خانه شیخ که از دیدنی های اطراف مشهد است، دیدن کنید.

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی

منزل شیخ محمد تقی بهلول گنابادی

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*