توجه به آخرین ها
خانه » جاذبه های گردشگری مشهد » مناره خسرو گرد سبزوار

مناره خسرو گرد سبزوار

مناره خسرو گرد سبزوار

 

شمار زیادی از افرادی که تور مشهد را انتخاب می کنند ، مایلند به شهرهای اطراف مشهد نیز سفر کنند و با آن شهرها آشنا شوند . در واقع جاذبه های گردشگری مشهد و همچنین دیدنی های مشهد برای گردشگران به خود شهر مشهد ختم نمی شود . سبزوار یکی از شهرهای نزدیک مشهد است که زادگاه بزرگان زیادی ست . تاریخ این شهر بسیار مورد توجه مورخان بوده است . یکی از آثار تاریخی مشهد در این شهر مناره خسرو گرد است که با ویژگی های آن آشنا می شویم :
http://mashhadtour.info/

مناره خسرو گرد سبزوار

مناره خسروگرد واقع در ۱۰ کیلومتری غرب شهر سبزوار، و در حاشیه دو محور اصلی تهران – مشهد و در فاصله ۱ کیلومتری جنوب روستای خسروگرد واقع شده است. این بنای کم نظیر که از جاهای دیدنی مشهد بشمار می آید به میل خسروگرد ، مناره خسروجرد، منار خسروجرد، میل خسروجرد معروف است.  این اثر مربوط به قرن ششم هجری قمری ( سال ۵۰۵ هجری قمری)  است و در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .ارتفاع آن به ۳۸ متر می‌رسد و در بالای آن دو رشته کتیبه کوفی و تزئینات لوزی شکل دیده می‌شود.

http://mashhadtour.info/

مناره خسرو گرد سبزوار

گرد در اصل کرد بوده ، کرد مصدر مرخم کردن است و کردن به معنی ساختن، پس خسروگرد یعنی خسرو ساخت یعنی ساخت خسر، خسرو نام عمومی پادشاهان ساسانی است همانگونه که قیصر نام عمومی پادشاهان روم است . به هنگام بررسی شناسایی آثار تاریخی – باستانی سبزوار به دلیل نزدیکی این میل به روستای خسروگرد نام آن را میل خسروگرد گذاشته اند.سازنده مناره خسروگرد “تاج الدوله ابوالقاسم بن سعید” بوده و مصالح بکار رفته برای ساخت این بنا آجر، گچ، ماسه و آهک است.

http://mashhadtour.info/

مناره خسرو گرد سبزوار

میل یا مناره خسروگرد مهمترین و بزرگترین اثر تاریخی و جاذبه گردشگری خسروگرد و حتی سبزوار و اطراف آن است. این مناره تاریخی که در جنوب روستای خسروجرد واقع شده‌ در کنار جاده قدیم ابریشم قرار دارد و مربوط به قرن ششم هجری قمری و دوران سلجوقیان است. ارتفاع آن به ۳۸ متر می‌رسد و در بالای آن دو رشته کتیبه کوفی و تزئینات لوزی شکل دیده می‌شود. تاریخ کتیبه به سال ۵۰۵ هجری قمری است. ابتدا تصور می شد که این مناره تنها باقیمانده مسجد جامع بزرگ خسروگرد است اما کاوشهای باستان شناسی اخیر در کنار برخی شواهد نشان می دهد که این مناره هیچ ارتباطی به مسجد جامع بزرگ خسروگرد نداشته و کاربری آن به عنوان میل راهنمای مسافران بوده است.

http://mashhadtour.info/

مناره خسرو گرد سبزوار

اولین مرمت مستند از این بنا که از آثار تاریخی مشهد است در سال ۱۱۳۵ هجری قمری به دستور نادرشاه افشار بر روی این میل انجام شده است و همچنین در سال ۱۳۰۰ هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه قاجار این میل مورد مرمت قرار گرفته است. یک دوره مرمت نیز در دوره پهلوی دوم انجام پذیرفته اما آخرین اقدامات مرمتی مربوط به سال ۱۳۷۵ هجری شمسی است که طی آن بام سکو و پایه میل مرمت شده است.

مناره خسرو گرد سبزوار

مناره خسرو گرد سبزوار

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*