توجه به آخرین ها
خانه » مکان های زیارتی مشهد

مکان های زیارتی مشهد

امام زاده یحیی سبزوار

یکی از زیباترین اماکن زیارتی سبزوار بقعه متبرکه امامزاده یحیی بن موسی بن جعفر(ع) است که در مرکز شهر و تقاطع خیابان بیهق و اسرار واقع شده است. این بقعه قبل از انقلاب اسلامی ، بعد از شفا یافتن دختر یکی از بازرگانان سبزوار (محمود حقیران) از بیماری صعب العلاج که متوسل به این امامزاده شده بود ، بازسازی و ... بیشتر بخوانید »

آرامگاه پیر پالاندوز

آرامگاه پیر پالاندوز این مقبره متعلق به محمد مقتدی کاردهی متوفی ۹۵۶ ششمین قطب سلسلهٔ عرفای ذهبیه بوده که به علت اشتغال به کفشدوزی (پیر پاره دوز) بمرور به این نام شهرت یافته است. وی گویا ۱۰۵ سال عمر و به کیمیاگری و خطاطی نیز آشنا (قرآن دست نوشته اش موجود است) و با شیخ بهائی مصاحبت داشته و محل ... بیشتر بخوانید »

آرامگاه محمد بن طاهر

آرامگاه محمد بن طاهر (گنبد خشتی) این بنا در ابتدای خیابان طبرسی، کوچه گنبد خشتی، مجاور چهار سوی نوغان و مدفن غیاث الدین محمد بن طاهر الموسوی معروف به امامزاده محمد است که با ۱۷ واسطه به امام کاظم می رسد. وی بنا به کتیبه سنگ قبرش به سال ۸۰۸ در زمان شاهرخ تیموری وفات و گویا همان زمان مقبره ... بیشتر بخوانید »

آرامگاه محمد مومن

آرامگاه محمد مومن (گنبد سبز) این گنبد گویا آرامگاه محمد مؤمن عارف استرآبادی است که سال ۹۰۴ فوت و شاگردانی چون مجلسی اول و فیض داشته است وی صاحب کتاب تحفه حکیم مؤمن در طب قدیم است. روایتی دیگر وی را شیخ مومن مشهدی دستجردی، نیکوکار معروف خراسان متوفی ۱۰۳۲ می دانند که در روستای دستجرد (مکان فعلی آرامگاه) زندگی ... بیشتر بخوانید »

آرامگاه یحیی بن زید

آرامگاه یحیی بن زید (میامی) وی فرزند زید و مادرش ریطه نوه محمد حنفیه و پدرش زید می باشد که نوادهٔ امام سجاد است. گویا زید ۴ پسر به نام های حسین ذوالدمعه، محمد، علی و یحیی داشته که این یحیی فرزند حسین می باشد. چون حسین در شهادت پدر و برادرش همواره اشک می ریخت به ذوالدمعه معروف شد. ... بیشتر بخوانید »

آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد گویا نامش هرثمه بن اعین و از سرداران هارون، محمد امین و مأمون و حاکم خراسان سال ۱۸۶ بوده که در نزاع مامون و امین در کنار طاهر ذوالیمینین مدافع مامون قرار گرفته و از جمله کارهایش سرکوب رافع بن لیث و تیز غلبه بر لشکر ابوالسرایا بوده، که سرانجام به اتهام مخالفت با فضل بن سهل ... بیشتر بخوانید »

آرامگاه خواجه اباصلت

آرامگاه خواجه اباصلت بنا بر شواهد تاریخی اینجا احتمالا آرامگاه یکی از دراویش است که در ابتدا دراویش و به مرور دیگر مردم به زیارت می رفتند و به مرور دیگر مردم به زیارت می رفتند و سنگ قبرهایی از دلايل این مدعا است. در سمنان و قم نیز به نام او بقعه ای است که باید تشابه اسمی یا ... بیشتر بخوانید »

آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع بنابر روایات تاریخی گویا این مکان آرامگاه ابوزید ربیع بن خثیم اسدی کوفی از قبیله بنی تمیباشد. برخی اینجا را مدفن ربیع بن انسانی حارثی والی خراسان و برادرانش که همگی از یاران امام علی (ع) بودند میدانند که بایستی تحقیق بیشتری صورت گیرد و با حسن ظن بیشتر نسبت به سوءظن نتیجه متحدی ارائه و در ... بیشتر بخوانید »