توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » مسجد گنبد سنگان خواف

مسجد گنبد سنگان خواف

مسجد گنبد سنگان

مسجد ابوبكر صدیق یكی از مسجد های كهن خراسان در شهر خواف نزدیک تایباد است . جایی که سنگش سنگین و سرشار از آهن است. مسجد گنبد سنگان احتمالا بنایی به مراتب بزرگتر از مسجد کنونی بوده است. آنچه هم اکنون وجود دارد بنای مربع شکلی است که با گنبد خواجه نظام الملک در اصفهان و مقبره محمد بن زید در مرو قابل مقایسه است. جالب است که موضوع نقش ها بیشتر بر گرفته از هنر ایران باستان است. با تور مشهد سفر کنید و از دیدنی های مشهد بازدید کنید. 
مسجد گنبد سنگان

مسجد گنبد سنگان

mousqeبنای مسجد جامع سنگان واقع در سنگان پایین خواف از یادگاریهای معماری اوایل سده هفتم هجری است . مسجد گنبد سنگان، که گرچه در نگاه اول ظاهری شبیه دیگر مساجد قدیمی دارد، داخل آن موزه‌ای سرشار از ذوق و هنر دست و فکر بنا است. با صحنی بسیار کوچک، یک ایوان رو به آفتاب، دو ایوان کوچک‌تر و گنبدی با ارتفاع ۱۵ متر و شگفتی‌های زیادی در دل، و گچ‌بری‌های هنرمندانه و خطوط کوفی، که زینت‌بخش محراب و سقف‌اند. رویه دیوارها در حال حاضر گچ اندود شده است اما نمای آجری زیر گنبد بسیار چشم نواز است. هنرمند و معمار این بنا به کمک آجرهای خفته و راسته و با ترسیم ستاره در سقف ، توانسته است به تجسم آسمان از نزدیک کمک کند.

مسجد گنبد سنگان

مسجد گنبد سنگان

mousqeمسجد جامع سنگان از جمله مساجد دو ایوانی خراسان و دیدنی های اطراف مشهد است که دارای دو ایوان قبله و ایوان مقابل آن می باشد. ایوان مقابل قبله به شبستان تبدیل شده است اما ایوان قبله پا برجا است. ایوان و رواق های طرفین بر اثر زلزله و رویداد هایی که اتفاق افتاده است دگرگون شده است. مسجد جامع سنگان قرن های متمادی در برابر آسیب های طبیعی که مهمترین آنها زلزله بوده است ایستادگی کرده و این پایداری و مقاومت از امتیازها و مشخصات این مسجد است. مسجد گنبد سنگان بر اساس کتیبه ی یافته شده در آن متعلق به دوره سلجوقیان می باشد و با شماره ۴۵۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد گنبد سنگان

مسجد گنبد سنگان

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*