توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » مسجد هفتاد و دو تن مشهد

مسجد هفتاد و دو تن مشهد

مسجد هفتاد و دو تن مشهد

مسجد هفتاد و دو تن یکی از دیدنی های مشهد است که در بازار بزرگ مشهد، خیابان خسروی واقع شده است. قدمت این مسجد تاریخی به قرن نهم می رسد. در حال حاضر این اثر تاریخی به مسجد هفتاد و دو تن معروف است. این اثر در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ با شمارهٔ ثبت ۱۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

72 (2)

indexمسجد 72 تن مشهد که در تور مشهد می بینید، مشتمل بر فضای چهار طاقی گنبد دو پوش، دو مناره سرشکسته و یک ایوان است. مسجد شاه سابق ظاهرا در ابتدا مقبره‌ای بوده كه امیر ملكشاه، امیر الامرا، و سپهسالار توس در زمان حكومت الغ بیك بین سالهای 807 تا 817 ه. ق برای خود ساخته بود. وی در سال 829 ه. ق در خوارزم در گذشت و بنا بر وصیتش جسد او به مشهد منتقل و در مقبره‌اش دفن شد. با توجه به متون تاریخی و نیز نقشه بنا و سنگ قبرهایی كه در زیر گنبد ظاهر گردید می‌توان پذیرفت كه آن مقبره در دوره‌های بعدی به مسجد تبدیل شده و شاید نام سابق خود را هم از مكشاه گرفته باشد. آرامگاه امیر شاه ملک هرچند به عنوان زیارتگاه شناخته نمی شود اما کاربرد فرهنگی- توریستی دارد.

مسجد هفتاد و دو تن مشهد

مسجد هفتاد و دو تن مشهد

indexزير بنای مسجد که از جاذبه های گردشگری مشهد است، حدود 660 مترمربع مي باشد . نماي مناره ها و غرفات و ايوان داراي كاشي معرق بسيار نفيس بوده و به مرور زمان بيشتر كاشيها ريخته و از بين رفته است كه اخيرا تا حدي كه امكان داشته و نقوش و كتيبه هايي كه مشخص بوده بازسازي گرديده است . ازاره تمام نماي بنا سنگ مي باشد. دهنه ايوان جلو مقبره چهار مترو نود و پنج سانتي متر و ارتفاع سر در ايوان نه متر و چهل سانتي متر است. ايوان مذكور از نظر كاشي نفيس و تزئينات ديگر در واقع تابلو ظريف اين مقبره به شمار مي رود.

مسجد هفتاد و دو تن مشهد

مسجد هفتاد و دو تن مشهد

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*