توجه به آخرین ها
خانه » جاذبه های گردشگری مشهد » مسجد جامع کاشمر

مسجد جامع کاشمر

یکی از آثار تاریخی کاشمر ، مسجد جامع است که در مرکز شهر واقع شده است و از مهمترین مساجد کاشمر به شمار می رود . بنایی که امروزه از مسجد جامع کاشمر می بینید متعلق به دوران قاجار حدود سال 1213 ه.ق است و تا پیش از ساخت و سازهای دهۀ ۸۰ و ۹۰، مهم‌ترین ساختمان قدیمی کاشمر محسوب می شد . این مسجد به شماره ۵۱۵۲ به ثبت آثار ملی ایران رسیده‌ است. در سفر با تور مشهد از جاذبه های گردشگری مشهد و اطراف آن بازدید کنید .
مسجد جامع کاشمر

مسجد جامع کاشمر

مسجد کاشمر که از دیدنی های اطراف مشهد است ، معماری ساده و بی پیرایه دارد ؛ شبستان ستون دار ، صحنی با ۱۲ اتاق و ایوانی ۱۰ متری و ۱۵ متر ارتفاع. محراب آن نیز در مرکز ایوان قرار دارد . محراب و ایوان مسجد با کاشی معرق آراسته گردیده اند . در اطراف صحن هم چند غرفه آجری ساده می بینید . در قسمت جنوبی مسجد نیز ایوانی با تزئینات مقرنس و دو شبستان ستون دار قرار دارد .

این مسجد از آجر ساخته شده است و هیچ گونه تزئیناتی ندارد . تنها قسمت هایی از ایوان و محراب با کاشی معرق کار استاد اسماعیل اذانی تزئین شده اند . کتیبه ها خط استاد محمد اصفهانی است . در بالای محراب مقرنس‌کاری‌هایی از گچ سفید و رنگارنگ خواهید دید .

مسجد جامع کاشمر

مسجد جامع کاشمر

مسجد تنها یک ایوان به ارتفاع 15 متر و عرض 10 متر دارد . در طرفین ایوان دو شبستان است که معماری قدیمی ایرانی را در ساخت آنها مشاهده خواهید کرد . بنا درسال 1205 تمام شده است و کاشی کاری ها و گچبری هایش در سال 1213 به اتمام رسیده است . مسجد حوض یا آبنما ندارد ولی یک حوض زیرزمینی در آن وجود دارد . در مسجد کاشمر هنوز هم نماز جماعت برگزار می شود و در مراسمات مختلف از جمله شب های قدر و دیگر مراسم های شیعیان ، این مسجد مملو از جمعیت می شود .

مسجد جامع کاشمر

مسجد جامع کاشمر

مسجد جامع در کاشمر

مسجد جامع در کاشمر

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*