توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » مزار شهمیر نیشابور

مزار شهمیر نیشابور

مزار شهمیر نیشابور

یکی از دیدنی های نیشابور که در تور مشهد می بینید، گنبدهای شه میر هستند که در حدود 10 کیلومتری جنوب نیشابور واقع شده اند. این گنبدها که به فاصله ی ۱۵ متری از هم قرا گرفته اند و بر کنار راه این شهر به کاشمر در میان قبرستان قدیمی قرار دارند، به نام های مهروا، مهرآباد و شهمیر- شه مهر معروف اند. کلمه ی مهر که در همه اسامی مشترک است نشانگر پیوند این مکان به آیین مهرپرستی ایران باستان می باشد.
مزار شهمیر نیشابور

مزار شهمیر نیشابور

این بنا که از دیدنی های اطراف مشهد است، در نوع خود یک شاهکار به حساب می آید، پلان هشت ضلعی از خارج و فضای چهارضلعی از داخل، ورودی عریض، دیوارهای قطور همه بر زیبایی و شگفتی آن می افزاید. چیزی که از همه این ها جالب تر است، وجود یک راه زیرزمینی در آن جاست که احتمالاً به اسحاق آباد می رسد(یا درود). قابل به ذکر است که این تونل زیرزمینی هم اکنون غیر قابل استفاده است و هیچ گونه بازدیدی از آن صورت نمی گیرد و افراد مجهز و مسلح هم حتی به دلیل کمبود اکسیژن نتوانستند بیش از ۴ کیلومتر پیش بروند.

مزار شهمیر نیشابور

مزار شهمیر نیشابور

برخی ساخت مزار شهمیر را که از دیدنی های مشهد به شمار می رود، به زمان سلجوقیان نسبت می دهند و برخی از رصدخانه بودن این مکان سخن به میان می آورند. ویژگی های معماری موئد انتاسب گنبد بزرگ به دوران سلجوقی است و گنبد کوچک به عصر ایلخانی است. احتمالاً این دو بنا بر فراز مقابر اشخاصی صاحب نام یا عرفانی مشهور ساخته شده اند که هویتشان مشخص نیست.

مزار شهمیر نیشابور

مزار شهمیر نیشابور

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*