توجه به آخرین ها
خانه » مشهد » مراسم محرم در مشهد

مراسم محرم در مشهد

یکی از باشکوه ترین مراسم حرم امام رضا (ع) ، مراسم محرم است. در این ايام هيئات مذهبي با برگزاري عزاداري و نوحه خواني از شهرها و روستاهاي اطراف مشهد مقدس به سوي حرم حضرت رضا(ع) روانه می شوند تا ضمن ابراز همدردي با آن امام همام ،مراتب ارادت خود را به محضر آن حضرت عرضه دارند. بسیاری از گردشگران تور مشهد این ایام را برای سفر به مشهد انتخاب می کنند.
مراسم محرم در مشهد

مراسم محرم در مشهد

زائران رضوی از ابتدای محرم سیاه پوش کردن صحن و سرای حرم مطهر رضوی را سیاه پوش خواهند دید و همچنین پرچم گنبد و پوش ضریح به رنگ مشکی نیز از ابتدای ماه محرم تا پایان صفر تعویض خواهد شد.

هر شب ماه های محرم و صفر از ۳ هزار نفر از هیئات مذهبی شهرستان ها پذیرایی شام، ۲ هزار نفر از عزاداران هیئات مذهبی پذیرایی صبحانه خواهیم داشت.

محفل شیرخوارگان حسینی در حرم رضوی

اولین جمعه ماه محرم، مراسم شیرخوارگان حسینی در صحن جامع حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار می شود. در این مراسم مادران لباس عزای حسینی را به تن کودکان کرده و هم نوا با ۶ ماهه امام حسین(ع) مراسم عزاداری و سوگواری را برگزار می کنند.

مراسم محرم در مشهد

مراسم محرم در مشهد

مراسم شب عاشورا در حرم رضوی

مراسم تاسوعا و عاشورا در حرم رضوی به طور عمومی صورت می گیرد و دعوتی درکار نیست. دراین مجالس، گاهی اهل منبر وسخنرانان، شرکت می کنند و سخنرانی می نمایند و زائران را از فضایل و مناقب اهل بیت (علیهم السلام) و مصائبی که بر آنان وارد شده، آگاه می گردانند. مردم هم بدون تکلّف وتشریفات، شرکت می کنند و روی زمین ها می نشینند و کسب فیض می نمایند.

مراسم شب عاشورا در میان همه وفیات از جمله مراسمی است که امتیاز مخصوصی دارد. در ایام عاشورا مراسم خاص و باشکوهی برگزارمی گردد و طی تشریفاتی در حضور رؤسا و مسئولان آستان قدس رضوی و دولت انجام می گیرد.

در این شب ها که به شب های خطبه معروف هستند، گروهی از روسای ادارات و مسئولان لشکری وکشوری و علما و رجال، از طرف آستان قدس رضوی دعوت می شوند تا در این مراسم شرکت کنند. مهمانان درساعت معیّنی، بعد از نماز مغرب، در یکی از رواق ها اجتماع می کنند و آماده ی برگزاری مراسم می شوند.

در ساعت معینی درهای صحن کهنه بسته می شود؛ زیرا مراسم در این صحن برگزار می شود. بعد از بسته شدن در، هرکدام از مدعوین، شمع به دست، به طرف صحن کهنه حرکت می کند و در اطراف صحن، راهی برای مهمانان گشوده می شود. مردم هم در وسط صحن اجتماع می کنند و نظاره گر این مراسم باشکوه هستند و منتظرند تا مراسم شروع گردد.

مهمانان درحالی که متولّی، مسئولان و روسای آستان قدس رضوی، آن ها را همراهی می کنند، درصحن حرکت می نمایند و شمع ها را همچنان دردست خود نگه می دارند. مرثیه خوانان هم در پشت بلندگوها به نوحه سرایی مشغول هستند. بعد از مدتی گردش در اطراف صحن، در نقطه ای توقف می کنند و در این هنگام، خطیب آستان قدس رضوی، خطبه ای به زبان عربی قرائت می کند.

مراسم محرم در مشهد

مراسم محرم در مشهد

مراسم روز عاشورا در حرم رضوی

در روز عاشورای حسینی پس از اقامه نماز صبح تا پس از اقامه نماز ظهر و عصر مراسم عزاداری و سخنرانی در رواق امام خمینی برپا می شود. مراسم عزاداري از ساعات اوليه صبح آغاز و تا پاسي از شب در خيابان هاي منتهي به حرم مطهر و داخل صحن هاي متبرکه ادامه داشت.

آیین مقتل خوانی، قرائت زیارت ناحیه مقدسه و قرائت کامل زیارت عاشورا در رواق امام خمینی از دیگر برنامه های روز عاشوراست.

مراسم ویژه زائران غیرایرانی در ایام دهه اول محرم

عرب زبانان در رواق دارالمرحمه پس از اقامه نماز ظهر و عصر و نماز مغرب و عشا به اقامه عزا خواهند پرداخت، خواهران عرب زبان در ۲۷ مهرماه مصادف با ۵ محرم مراسم ویژه ای در رواق دارالمرحمه خواهند داشت، اردوزبانان در صحن کوثر و آذری زبانان و انگلیسی زبانان نیز در صحن غدیر مراسم های خاص خود را برگزار خواهند کرد.

مراسم محرم در مشهد

مراسم محرم در مشهد

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*