توجه به آخرین ها
خانه » مشهد » مراسم حرم امام رضا (ع) در مناسبت های مختلف و عکس

مراسم حرم امام رضا (ع) در مناسبت های مختلف و عکس

مراسم حرم امام رضا (ع)

سالهاست که مراسم و آیین های متفاوتی در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار می شود که بعضی از این مراسم همواره برای زائرین خصوصا کسانی که برای اولین بار به مشهد آمده اند و این مراسم را از نزدیک می بینینند ، جذابیت دارد . از زیباترین این مراسم می توان به آیین گل آرایی و آیین نقاره نوازی که فضای حرم را به عطر معنویت آکنده می کنند ، اشاره کرد . اکثر این آیین ها در حرم توسط خدام انجام میشوند و گاهی خادمین افتخاری نیز در این میان بچشم می خورند . بعضی از این آیین ها در زیر آمده است :
حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا (ع)

آیین غبار روبی حرم امار رضا (ع) :
در زمان اجرای این آیین درب های حرم را می بندد و کسی از زائرین نمی تواند از نزدیک این آیین را تماشا کرده و یا در آن شرکت کند. یکی از باشکوهترین مراسم در بقعه منور رضوی آیین غبارروبی است که با تشریفات و مقدمات مخصوص، چند نوبت در سال معمولا همزمان با اعیاد مذهبی و یا میلاد مسعود ائمه معصومین علیهم السلام برگزار می شود.

آیین غبار روبی حرم امار رضا (ع)

آیین غبار روبی حرم امار رضا (ع)

در روز و ساعتی معین ابتدا حریم رضوی کاملا خلوت و کلیه درهای ورودی آن بسته می شود و به اصطلاح قرق می گردد . در این هنگام در ضریح توسط تولیت آستان گشوده می شود و به تدریج نذورات مردم جمع آوری و جهت حمل به خزانه حضرت در کیسه های مخصوص قرار می گیرد . آنگاه درون ضریح و مضجع منور رضوی با عطر و گلاب مورد شستشو قرار می گیرد . طنین تلاوت روحبخش قرآن کریم توسط قاریان ممتاز و مداحی و مرثیه خوانی برای اهل بیت علیهم السلام از آغاز تا پایان این آیین بر فضا حکمفرماست .شرح مراسم غبارروبی نیز هر نوبت در صورت جلسه ای تنظیم و به امضای تولیت و دیگر مقامات شرکت کننده در آیین می رسد .در پایان مراسم غبار روبی از طرف تولیت آستان به هر یک از دعوت شدگان هدیه ای که شامل مقداری غبار داخل ضریح و نبات متبرک است اهدا می شود .

آیین مراسم تحویل کشیک حرم امار رضا (ع) :
حدود یک ساعت پس از طلوع آفتاب تمام خدمه در یکی از رواق های گنبدحاتم خانی، دارالسعاده و یا دارالحکمه جمع می شوند و با آیینی خاص خدام قبلی مسئولیتشان را به خدام جدید تحویل می دهند.همه روزه پس ازپایان مراسم صفه درحدود یک ساعت بعد طلوع آفتاب که مدت خدمت کشیک قبلی تمام و نوبت کشیک بعدی فرا می رسد تمام خدمه هر دو کشیک اعم از خادم و فراش و دربان معمولا در رواق دارالحکمه حاضر شده و در دو صف به ترتیب خدام و دربانان و فراشان با حالت خشوع و خضوع و احترام مقابل یکدیگر می ایستند .

آیین مراسم تحویل کشیک حرم امار رضا (ع)

آیین مراسم تحویل کشیک حرم امار رضا (ع)

در این موقع سر کشیک یا معاون کشیکی که خدمتش به اتمام رسیده و در اول صف و نزدیک روضه منوره قرار دارد با صدای رسا خطبه ای مبنی بر ستایش پروردگار و ثنای ائمه اطهار علیهم السلام و ذکر نام مبارک حضرت ثامن الائمه و امام زمان علیهما السلام و طلب مغفرت برای عموم مسلمانان مخصوصا امام خمینی( ر ه ) و آرزوی سلامتی برای همه خدمتگزاران به ویژه مقام معظم رهبری قرائت می نماید و بعد از خواندن خطبه تمام خدمه از اینکه توفیق این خدمتگزاری نصیب آنان شده است سجده شکر بجا می آورند و سپس خدمه کشیکی که خدمتشان به پایان رسیده با خدمه ای که خدمتشان شروع شده مصافحه می کنند .

خطبه شب های شهادت حرم امار رضا (ع) :
از دیگر مراسم حرم امام رضا (ع) در شب عاشورا و شب شهادت امام رضا(ع) این مراسم در صحن های انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی توسط خدام برگزار می شود.

خطبه شب های شهادت حرم امار رضا (ع)

خطبه شب های شهادت حرم امار رضا (ع)

مراسم شام غریبان حرم امار رضا (ع)  :
شب های بعد از شب عاشورا و شب شهادت امام رضا(ع) این مراسم توسط خدام در صحن جمهوری اسلامی برگزار می شود.

مراسم شام غریبان حرم امار رضا (ع)

مراسم شام غریبان حرم امار رضا (ع)

مراسم شام غریبان حرم امار رضا (ع)

مراسم شام غریبان حرم امار رضا (ع)

مراسم صفه حرم امار رضا (ع)  :
از اصلی ترین مراسم حرم امام رضا (ع) مراسم صفه است . همه روزه نیم ساعت قبل از طلوع آفتاب و بلافاصله بعد از نماز مغرب و عشاء این مراسم در دارالحفاظ و یا دارالسلام توسط خدام اجرا می شود. روضه منوره حضرت ثامن الحجج علیه آلاف التحیه و الثناء که قبله آمال شیعیان و محبان اوست، بیش از دوازده قرن قدمت دارد و بر اساس شواهد موجود از همان ابتدای شهادت حضرت و به خاکسپاری پیکر پاک امام در مکان کنونی، قرائت قرآن کریم در روضه منوره رضوی معمول ودائر بوده است چنان که قاریان اطراف روضه منوره حاضرشده وبه تلاوت قرآن مجید می پرداختند، از این رو تعدادی قرآن وقف آستان قدس رضوی گردید که در داخل حرم مطهر نگهداری می شد.

مراسم صفه حرم امار رضا (ع)

مراسم صفه حرم امار رضا (ع)

برنامه آن چنین است که ابتدا مقدمات انجام مراسم توسط فراشان در مکان خاص انجام می شود، پس از آن تعداد چهارده عدد لاله، رحل و قرآن در قطع بزرگ آورده شده و در سمت چپ و راست رواق  درهر طرف هفت عدد به طور یکسان قرار داده می شود. قرآنها و رحلها از اطاق مخصوص با احترام وی‍‍ژه دست به دست می چرخند ودر جای خود قرار داده می شوند. سپس توسط یکی از خدمه شمعهای درون شمعدانها روشن می گردد و خدام وفراشان کشیک روز پس از ورود به مکان برگزاری مراسم صفه در سمت چپ و راست با حالت خضوع وخشوع و احترام و سر کشیک و معاون وسادات در صدر رواق می نشینند ضمن این که یک عدد شمعدان به طور مجزا در محل استقرار سر کشیک قرار می گیرد.

مراسم صفه حرم امار رضا (ع)

مراسم صفه حرم امار رضا (ع)

با ورود خدام به رواق و جای گرفتن سرکشیک و معاون در وسط و بالای رواق و استقرار خدام در دو طرف آنان مراسم آغاز می شود، در این هنگام حفاظ ضمن تلاوت حدود یک جزء قرآن هر کدام یک فقره از مدیحه را با صدای بلند و زیبا می خواند آنگاه به نام مبارک علی بن موسی الرضا علیه السلام که رسید همگی قیام نموده و بعد از ادای احترام مجددا می نشینند و مراسم ادامه می یابد و به مجرد شروع فقره چهاردهم و بیان نام مبارک حضرت قائم آل محمد (عج) بار دیگر همگی قیام نموده و عرض ادب میکنند.
درپایان مراسم ، درتکریم و توصیف هر یک از چهارده معصوم عبارات معروف از دعای توسل تکرار شده و پس ازآن خطیب حفاظ خطبه مخصوص مشتمل بر مدح وثنای پروردگار متعال و درود ائمه اطهار علیهم السلام وتوسل به امام زمان ( عج ) وسایر ائمه معصومین علیهم السلام قرائت می نماید. درخلال قرائت خطبه ، موقع ذکر نام حضرت رضا علیه السلام همه خدمه با حالت قیام رو به مرقد مطهر حضرت نموده وضمن تعظیم و سر فرودآوردن به نشانه احترام، صلوات می فرستند و در نهایت با درود به روان پاک همه گذشتگان خاصه رهبر کبیر انقلاب اسلامی و دعا برای سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرزوی سلامتی و عافیت برای همه خدمتگزاران اسلام خاصه مقام معظم رهبری مراسم خاتمه می یابد.

آیین گل آرایی حرم امار رضا (ع) :
یکی از زیباترین مراسم حرم امام رضا (ع) ، مراسم گل آرایی ست . هر روز صبح قبل از ساعت 8 گل های روی ضریح با آیینی خاص توسط سرکشیک خدام تعویض می شود. گل های روز قبل نیز در محل دارالقرآن واقع در صحن جمهوری اسلامی به زائرین هدیه داده می شود. براساس یک سنت دیرینه ، گل های روی ضریح مطهر حضرت رضا علیه السلام هر روز صبح توسط سر کشیک خدام حرم مطهر تعویض و گل های تازه جایگزین می گردد.هر روز صبح قبل از ساعت 8 ، چهار دسته گل بسیار زیبا در چهار گوشه بالای ضریح مطهر قرار می گیرد و گل های روز قبل به فراشان تحویل می شود .

آیین گل آرایی حرم امار رضا (ع)

آیین گل آرایی حرم امار رضا (ع)

این گل ها که در گلدان های فلزی با روکش طلایی قرار دارند مرغوب ترین انواع گل ها هستند که توسط متخصصین پرسابقه و با سلیقه در فن گل آرایی سازمان باغات آستان قدس رضوی آماده و در اولین ساعات هر روز به حرم مطهر منتقل می شود .

آیین گل آرایی حرم امار رضا (ع)

آیین گل آرایی حرم امار رضا (ع)

گل های مورد استفاده در روی ضریح مطهر از انواع شاخه بریده شامل گلایل ، مریم ، میخک ، رز ، ژرورا ، مارگریت و زنبق انتخاب می شود که این گل ها بسیار مقاوم و زیبا بوده و برای مدت 24 ساعت علیرغم ازدحام جمعیت و گرمای سطوح فوقانی ضریح مطهر ، باطراوت باقی می مانند. گلهای تعویض شده بعد از بسته بندی هر روز صبح زود در رواق غدیر واقع در صحن غدیر طی یک مراسمی با تلاوت قرآن کریم و ذکر توسل به ائمه اطهار علیهم السلام در میان زائرین توزیع می گردد.

آیین گل آرایی حرم امار رضا (ع)

آیین گل آرایی حرم امار رضا (ع)

آیین چراغانی حرم امار رضا (ع) :

از گذشته برای ابراز سرور وشادمانی همه ساله در شبهای منسوب به ولادت پیامبر بزرگوار اسلام وائمه اطهار علیهم السلام وشبهای عید غدیر وقربان که حدود 13 شب بوده است مراسم چراغانی در حرم مطهر به شرح ذیل انجام می گرفت:

آیین چراغانی حرم امار رضا (ع) :

آیین چراغانی حرم امار رضا (ع) :

17 ربیع الاول ولادت پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه وآله
8 ربیع الثانی ولادت امام عسکری علیه السلام
20 جمادی الثانی ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها
2 رجب ولادت امام هادی علیه السلام
10 رجب ولادت حضرت جواد الائمه علیه السلام
13 رجب ولادت حضرت علی علیه السلام
27 رجب مبعث حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله
3 شعبان ولادت امام حسین علیه السلام
15 شعبان ولادت منجی بشریت حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف
15 رمضان ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام
11 ذی القعده ولادت امام رضا علیه السلام
10 ذی الحجه عید سعید قربان
18 ذی الحجه عید سعید غدیر
از آنجایی که ولادت برخی از ائمه علیهم السلام مصادف با ماه محرم وصفر است که اوقات سوگواری و عزاداری می باشد مراسم چراغانی انجام نمی شود.

آیین نقاره نوازی حرم امار رضا (ع) :
به غیر از دو ماه محرم و صفر و ایام سوگواری، همه روزه دقایقی قبل از طلوع آفتاب و دقایقی قبل از غروب آفتاب مراسم نقاره نوازی در نقارخانه صحن انقلاب انجام می شود و از باشکوه ترین مراسم حرم امام رضا (ع) است . این مراسم با نواختن طبل و کرنا صورت می گیرد و آخرین ضربت نقاره نوازی نشانه طلوع و یا غروب آفتاب است. آیین نقاره نوازی از سال 860 ه.ق. شروع شده است و تا کنون ادامه داشته است. فقط یک بار در بین سال هال 1312 ه.ش. تا 1320 ه.ش. رضاخان دستور داد تا نقاره نوازی تعطیل شود.

 آیین نقاره نوازی حرم امار رضا (ع) :

آیین نقاره نوازی حرم امار رضا (ع)

 آیین نقاره نوازی حرم امار رضا (ع) :

آیین نقاره نوازی حرم امار رضا (ع)

 آیین نقاره نوازی حرم امار رضا (ع) :

آیین نقاره نوازی حرم امار رضا (ع)

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*