توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » مدرسه دو در مشهد

مدرسه دو در مشهد

مدرسه دو درمشهد

Two Door School Mashhad

مدرسه دودر مشهد از بناهای تاریخی است که در شمار دیدنی های مشهد قرار می گیرد . این بنا این بنای تاریخی در جنوب غربی حرم مطهر و در ضلع شمالی شرقی صحن جمهوری اسلامی واقع شده است و مقابل مدرسه پریزاد واقع است و بر اساس کتیبه سر در آن به سال ۸۴۳ (ه.ق) و در دوران حکومت شاهرخ تیموری به همت غیاث الدین خواجه بهادر ساخته شده است. این مدرسه که در تور مشهد می بینید، به این دلیل به دودر شهرت یافته که دو در ورودی در شرق و غرب مدرسه قرار دارد.
مدرسه دو درمشهد

مدرسه دو در مشهد

مدرسه دودر بنایی از دوره سلجوقی یا ایلخانی است که در اثر گذشت زمان یا حوادثی مانند زلزله آسیب دیده ولی از بنیاد تخریب نشده است. نام اصلی این مدرسه یوسفیه بوده که بعدها به مدرسه دودر (به خاطر اینکه دارای دو در ورودی و خروجی است) معروف شد. این مدرسه ۴ ایوانی بوده و مشتمل بر غرف و حجرات در دو طبقه، دو گنبد فیروزهای رنگ و تزئینات کاشی های معرق و یکرنگ شده است. این بنا در عصر صفوی ۱۰۸۸ ه.ق مرمت گردیده است. در حال حاضر این مدرسه به عنوان دارالقرآن در جهت اجرای برنامه‌های متنوع قرآنی فعالیت دارد.

مدرسه دو درمشهد

مدرسه دو در مشهد

مدرسه دارای ۶۰۰ مترمربع مساحت و ۳۲ حجره است. گنبد غربی مدرسه نیز گورگاه «امیر سیدی» از امرای بزرگ عهد تیموری و خاندان بانی مدرسه است. فضای معماری بنا پس از زلزله سال ۱۰۸۴ هجری قمری در سال ۱۰۸۸هجری قمری به امر مادر شاه سلیمان صفوی مرمت یافته است. بنا به نظر کارشناسان اداره میراث فرهنگی قدمت گچبری های این مدرسه به اواخر دوره سلجوقیان تا اوایل دوران ایلخانی می رسد.

کتیبه سردر جنوب شرقی مدرسه حاوی نام ابو المظفر شاهرخ بهادر سلطان مورخ 843 است. کتیبه دیگری در همین ورودی مربوط به تعمیرات مدرسه در سال 1088 می باشد. ایوان جنوب غربی بنا دارای کتیبه ای به سال 843 است و سنگ مزار موجود در گنبد جنوبی تاریخ 846 را نشان می دهد. کتیبه این سنگ مزار به خط عطاء الله بن عبدالله اسلان می باشد.

مدرسه دو درمشهد

مدرسه دو در مشهد

از لحاظ زیبایی و كاشی كاری و نقاشیها خیلی خوش ذوق بنا شده می باشد. این مدرسه ازدو گنبد تشکیل شده است ودر دو ضلع جنوبی دارا می باشد. در بین این گنبدها  سنگ قبری با تاریخ 846  به نام یوسف خواجه بهادر قرار گرفته است .مورخ گرانمایه مهدی سیدی اعتقاد به این دارد كه این مدرسه و گورهای آن مال خانواده امیر شیخ علی بهادر می باشد مدرسه دو در  مشهد مقدس از جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود و حتما از دیدنش لذت خوهید برد .

 جاهای دیدنی مشهد two-door-school-mashhad1-mashhad

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*