توجه به آخرین ها
خانه » جاذبه های گردشگری مشهد » قنات قصبه گناباد، بزرگترین قنات جهان

قنات قصبه گناباد، بزرگترین قنات جهان

قنات قصبه گناباد

قنات قصبه شهر گناباد یکی از بهترین دیدنی های اطراف مشهد است که قدمت آن بر دو هزار و 500 سال است و هر ساله بازدید کنندگان بسیاری را به خود جذب می‌کند. این قنات یکی از شاهکارهای آبی جهان و شاید یکی از عجایب تمدن تاریخ بشر باشد که از گذشته‌های دور توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. کاریز قصبه گناباد در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۹۶۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و برای ثبت در میراث معنوی و ملموس بشریت به یونسکو ارسال شده است و در نوبت رسیدگی قرار دارد.
قنات قصبه گناباد

قنات قصبه گناباد

قنات قصبه ی گناباد به عنوان یکی از پدیده های شگفت انگیز دست ساخته انسان در طول تاریخ و نمادی از هم نوایی بشر با طبیعت توجه بسیاری از مورخان و پژوهشگران را به خود جلب کرده است. این قنات که از جاذبه های گردشگری مشهد و خراسان است، از میانه اراضی کوی شرقی گناباد از محلی معروف به «برج علی ضامن» در داخل رسوب های ریز دانه آغاز شده و از هفت کانال متصل به هم شکل گرفته است. بر اساس آخرین مطالعات طول این قنات 33113 متر و تعداد چاه های آن متجاوز از 470 حلقه و عمق مادر چاه آن نیز حدوداً 280 تا 300 متر است.

قطعه سفال‌های پراکنده در اطراف دهانه ی چاه‌های این رشته حاکی از این است که رشته ی قصبه واقع در کانال اولیه ی اصلی قنات بوده که در زمان هخامنشیان حفر شده و به دنبال آن رشته‌های دیگر قنات در مواقع خشکسالی حفر شده‌است.

قنات قصبه گناباد

قنات قصبه گناباد

قنات قصبه ی گناباد  از دو رشته ی اصلی و شش شاخه ی فرعی تشکیل شده‌است و مادرچاه آن در دامنه ی شمالی سیاه کوه و مظهر کنونی قنات در جنوب محلهی معروف به قصبه ی شهر (کوی شرقی) قرار دارد. طول این قنات بیش از ۳۳ کیلومتر است و عمق مادرچاه اصلی در انتهای رشته ی «دولاب نو» با توجه به شیب زمین حدود ۳۰۰ متر و میزان آبدهی آن بیش از ۱۳۰ لیتر در ثانیه‌ است. ناصر خسرو عمق چاه قنات را ۷۰۰ گز و طول آن را ۴ فرسنگ ذکر کرده‌است. رشته ی اصلی قصبه که ۱۳۱ هزار و ۳۵ متر طول دارد، در امتداد درهی پرآب خانیک حفر شده‌است. درحال حاضر میزان آبدهی این قنات 150 لیتردر ثانیه است. این پدیده می تواند با ارائه طرح مناسب به مکان توریستی بسیار جذاب و دیدنی تبدیل شود.

قنات قصبه شهر گناباد به لحاظ موقعیت و قدمت آن یکی از بهترین مکان‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود و هر ساله گردشگران تور مشهد که به آثار تاریخی مشهد و خراسان علاقه مندند را به خود جذب می‌کند. مظهر این قنات در خیابان ناصر خسرو شهر گناباد قرار دارد. بنا بر گزارش گناپا در نوروز سال 1395 بیشتر از 60 هزار نفر از این کاریز بازدید نموده اند.

قنات قصبه گناباد

قنات قصبه گناباد

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*