توجه به آخرین ها
خانه » مشهد » شهر کاخک

شهر کاخک

شهر کاخک

در سفر با تور مشهد می توانید از شهرهای اطراف مشهد نیز دیدن کنید. کاخْک در فاصله ۲۴ کیلومتری گناباد قرار دارد. این شهر در دامنه رشته کوه براکوه قرار داشته و زیارتگاه برادر علی بن موسی الرضا امامزاده سلطان محمد عابد در دامنه تپه مشرف به این شهر همچنین مزار علمدار در پانصد متری امامزاده قرار دارد. شهر کاخک مرکز بخش کاخک شهرستان گناباد در استان خراسان رضوی است.
شهر کاخک

شهر کاخک

جمعیت شهر کاخک براساس آمار سرشماری سال ۹۰ برابر با ۴۴۱۳ نفر بوده است. عده‌ای معتقدند که چون کاخک دارای درختان فراوان بوده است به آن «کاخَک» گفته‌اند و بر اثر کثرت استعمال تلفظ به شکل امروزی در آمده است که فتحه به سکون تبدیل شده است. لکن این اعتقاد نیز وجود دارد که با توجه به قدمت تاریخی بسیار زیاد شهرستان گناباد در گذشته‌های دور، یکی از پادشاهان ایران باستان در منطقه ییلاقی که امروز کاخک نامیده می‌شود کاخ باشکوهی بنا کرده که آنرا «کاخ کی» نامیده‌اند.

در نزدیکی کاخک و در دامنه براکوه همچنین مرکز دهستان زیبد قرار دارد که دارای ۱۴ روستای کوهستانی و خوش آب و هوا است که همگی از طریق جاده آسفالته و کوهستانی کاخک به سنو، با هم در ارتباط هستند. بلندترین قله زنجیره کوه معروف به براکوه، تیرماه نام دارد زیرا که تا تیر ماه پوشیده از برف می‌ماند.

این شهر دارای یک آبشار زیبا است و به آن جلوه‌ای بسیار زیبا می‌دهد و شهری ییلاقی است. محصولات آن شامل زعفران، گردو، بادام و سایر محصولات باغی است. این شهر که خانه‌های آن همگی گلی و آجر خام بودند در زلزله سال ۱۳۴۷ بکلی ویران و حدود پنج هزار نفر کشته شد. ولی مجدداً بازسازی و باقی ماندگان زلزله در خانه‌های سازمانی اسکان یافتند.

شهر کاخک

شهر کاخک

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*