توجه به آخرین ها
خانه » تفریحات مشهد » روستای دیزباد نیشابور

روستای دیزباد نیشابور

روستای دیزباد نیشابور

اگر میخواهید یک تور مشهد مفصل داشته باشید ، میتوانید از شهرهای اطراف مشهد نیز بازدید کنید . تفریحات اطراف مشهد گردشگران زیادی را به این مناطق می کشاند . یکی از مهم ترین شهرهای اطراف مشهد که جاذبه های گردشگری متنوعی دارد ، شهر نیشابور است . نیشابور از جاذبه های طبیعی متعددی بهره مند است و گردشگران زیادی برای استفاده از این طبیعت بکر به نیشابور سرازیر می شوند . از این مکانهای سرسبز و خوش آب و هوا میتوان به روستای دیزباد نیشابور اشاره کرد .
http://mashhadtour.info/

روستای دیزباد نیشابور

http://mashhadtour.info/

روستای دیزباد نیشابور

http://mashhadtour.info/  روستای دیزباد در کیلومتر 80 جاده مشهد نیشابور و روی سلسله جبال بینالود و در میان رودخانه ها و چشمه های جوشان و باغ های سرسبز قرار دارد . دیزباد در میان دژی از کوهها مأمنی است برای زنان و مردانی که با مشکلات جنگیده اند و برای پیشرفت و تعالی خویش لحظه ای از تلاش باز نایستاده اند .  تاریخ استنادی این روستا به سال 95 هجری شمسی برمی گردد . نام آن در قرن سوم قصر الریح و سپس چهل اشکوب بوده است . قدمت دیزباد و سوابق فرهنگی آن موجب دگرگونی هویت مردم شده است . تأسیس مدرسه ناصرخسرو دیزباد در سال 1312 از جمله گرانبهاترین منابع دگرگونی فرهنگی این دیار بوده است. مردم و جوانان دیزباد با وجود مشغله فراوان لحظه ای سستی نکرده و درجات علم و کمال را با سرعت طی نموده اند و این روستا توانسته است نخبگانی را به جامعه تحویل دهد که موجب مباهات همه روستاییان است،به طوری که در سال 1348 نام دیزباد به عنوان یکی از معدود روستاهای صددرصد باسواد ایران در یونسکو به ثبت رسید . امامقلی خاکی خراسانی از داعیان اسماعیلی و شاعران فارسی زبان در سده ۱۱ هجری قمری و محمد فدایی خراسانی از داعیان اسماعیلی و شاعران و نویسندگان فارسی زبان در سده۱۲ هجری قمری از مشاهیر دیزباد هستند .

http://mashhadtour.info/

روستای دیزباد نیشابور

clipart1 در روستای دیزباد نیشابور  که میتوان آنرا از مکانهای تفریحی اطراف مشهد بحساب آورد ،  شغل اکثر مردم ، باغداری است ، نگاه باغداران دیزبادی به منابع تولید نگاهی نسبتا علمی است . روستای دیزباد که بر روی دامنه، به صورت شرقی-غربی استقرار یافته از نوع پلکانی بوده و در دامنه‌های جنوبی رشته کوههای بینالود واقع شده است . برای استفاده بهینه از آب تمامی استخر و کانالهای خاکی پوشش داده شده است به نحوی که بدون اجازه مردم قطره ای آب جا به جا نمی‌شود. ظرفیت ممتاز روستا و توجه ویژه به سلامت و کیفیت محصول این منطقه را در رده صادر کنندگان عمده گیلاس و آلو به بازارهای اروپایی و حاشیه خلیج تبدیل کرده، تنوع وکیفیت گیاهان دارویی نیز از دیگر سرمایه‌های طبیعی این روستا می‌باشد . تعادل دام ومرتع از سالها قبل اجرا شده و کشاورزان با تراس بندی های فراوان،اراضی حاصلخیز را ایجاد کرده اند . در حدود 60 سال قبل که شبها بیشتر روستاها غرق در تاریکی بود دیزبادیان فانوسهایی را در معابر آویز کرده بودند تا ستارگان تنها روشنی دهنده نباشند و در فاصله زمانی اندکی اولین شبکه برق خصوصی روستا افتتاح شد.

http://mashhadtour.info/

روستای دیزباد نیشابور

http://mashhadtour.info/

روستای دیزباد نیشابور

وزش این باد در تابستان تا حدود زیادی به تعدیل و لطافت هوا در مناطق میانی و شمالی دشت نیشابور کمک می‌کند .با توجه به این شرایط نیروگاه بادی دیزباد در سال ۲۰۰۲ در این منطقه احداث شد. تخت قلندران ، نووعده گاه و جایگاه چرخ ریسمان عاشق از جمله مکانهای تاریخی روستا می‌باشند . در حال حاضر این روستا  دو مجتمع بزرگ و زیبا ی فرهنگی ، مذهبی و خدماتی دارد . با توصیفات بالا شاید بتوان این روستا  را یکی از جاذبه های گردشگری مشهد بشمار آورد .

http://mashhadtour.info/

روستای دیزباد نیشابور

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*