توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » روستای تاریخی ریاب گناباد

روستای تاریخی ریاب گناباد

روستای ریاب یکی از روستاهای تاریخی ایران که در استان خراسان رضوی واقع شده است . این روستا که از لحاظ تاریخی به دوران صفویه و قاجاریه برمی گردد ، در 5 کیلومتری گناباد قرار دارد . روستای تاریخی ریاب گناد یکی از روستاهای گردشگری در ایران و دیدنی های اطراف مشهد است که تعدادی از آثار آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . سالانه بسیاری از گردشگران تور مشهد از این روستا دیدن می کنند .
روستای تاریخی ریاب گناباد

روستای تاریخی ریاب گناباد

روستای ریاب گناباد از قدیمی ترین روستاهای گلی ایران است که تاریخ هزار ساله مکتوب دارد . از دیدنی های این روستا می توان به خانه های قدیمی بادگیر دار ، حوضخانه ، قلعه ،حمام ،مسجد و آب انبار که معماری بسیار زیبایی دارد ، اشاره کرد . یکی دیگر از جاذبه های این روستا مقره ابومنصور ریابی از وزرای طغرل موسس دولت سلجوقیان می باشد . این مزار در نزدیکی قنات قرار دارد . بناهای مسکونی قدیمی همه گلی با تزیینات آجری هستند .

روستای تاریخی ریاب گناباد

روستای تاریخی ریاب گناباد

روستای ریاب بعد از سالیان هوز هم ارزش تاریخی خود را حفظ کرده است . این روستا در طی سالیان متمادی که می گذرد ، بارها تغییر مکان داده است . گواه این حرف هم قبرستان قدیمی روستاست در بافت مسکونی قرار دارد و مردم در آنجا خانه ساخته اند . قبرستان جدید روستا در مجاورت قبر خواجه ابومنصور ریابی ، در کنار دهانه قنات واقع شده است .

در سرشماری سال 2006 ، 198 خانواده با جمعیت 623 نفر در این روستا ساکن بوده اند . عمده آب کشاورزی روستا از قنات آن تأمین می‌شود عمده فعالیت ساکنین این روستا کشاورزی است . در کوچه های روستا ، ساباط یا سقف هایی برای ایجاد سایه ساخته شده اند . جهت خانه‌ها نیز به گونه ای است که وزش بادهای کویری، ساکنان منازل را در گرمای طاقت فرسای روزهای بلند تابستان خنک کند .

روستای تاریخی ریاب گناباد

روستای تاریخی ریاب گناباد

روستای تاریخی ریاب گناباد

روستای تاریخی ریاب گناباد

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*