توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » رباط ماهی مشهد

رباط ماهی مشهد

رباط ماهی مشهد

یکی دیگر از آثار تاریخی مشهد که در حدود 970 سال قدمت دارد، رباط ماهی است که در ۶ کیلومتری شرق مشهد قرار دارد. این بنا متعلق به دوره غزنوی – سلجوقی است، هم اکنون خرابه های ان در کنار جاده مشهد -سرخس در مسیر توس به سرخس و در کنار کشف رود دیده میشود. در میان عوام معروف است که این رباط را همشیره گوهرشاد، آغابیگم که معروف به ماهی بوده است ساخته و به اسم او نسبت یافته است.

رباط ماهی مشهد

رباط ماهی مشهد

رباط یا کاروانسرای چاهه که از دیدنی های مشهد است، به صورت چهار ایوانی بنا شده است. دارای پلان صلیبی شکل می‌باشد و دارای حیاطی مربع شکل است. در اطراف حیاط حجره هایی برای استراحت کاروانیان بنا شده بوده است. چهار برج در چهار گوشه  و سه برج نیمدایره در دیواره های شمالی، شرقی و غربی بنا ساخته شده است.

مهمترین ویژگی بنا تزیینات جالب توجه آجرکاری و گچ بری آن است که از جمله در قسمت ورودی به چشم می خورد. این تزیینات آغازی برای تزیینات کاروانسراهای متاخر بویژه عهد سلجوقی و ایلخانی است که در بناهایی مانند رباط شرف ادامه و تکامل یافت.

رباط ماهی مشهد

رباط ماهی مشهد

از امتیازات این کاروانسرا تزئینات معماری بنا است ، این تزئینات معماری در قالب آجر کای‌ها و کتیبه‌ها می‌باشد ، کتیبه‌ها بعضی با گچ و بعضی با آجر و در جاهای مختلف کاروانسرا شکل گرفته اند. کلیه حجره‌ها و اتاق‌های آن که با گچ و آجر ساخته شده فروریخته است.
یکی از ابداعات و نوآوری هایی که در این کاروانسرا صورت گرفته است تبدیل قاعده‌های چهارضلعی به هشت ضلعی است ، در روش‌های بکار رفته نوآوری هایی دیده می‌شود. بعنوان مثال در این فضای معماری گوشه‌ها را به شکل کاملا بدیع و خاص گوشوار زده اند تا بتوانند قاعده چهار ضلعی را به هشت ضلعی تبدیل کنند.

رباط ماهی مشهد

رباط ماهی مشهد

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*