توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » رباط لاری در تربت حیدریه

رباط لاری در تربت حیدریه

رباط لاری

رباط لاری از دیدنی های اطراف مشهد است که در تربت حیدریه، ضلع جنوبی میدان رباط، خیابان روح بخش واقع شده است. این کاروانسرا مربوط به دوره قاجار می باشد و در محل بازار شهر و محله معروف به ميدان رباط قرار دارد و در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۶۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. با تور مشهد سفر کنید و از دیدنی های مشهد و استان خراسان دیدن کنید.
رباط لاری

رباط لاری

کاروانسرای لاری توسط حاج محمدرضا لاري در سال 1308 ه. ق ساخته شده است. مقبره وي كه از تجار معتبر شهر بوده، در غرفه‌اي واقع در بازارچه جنب رباط قرار دارد كه از محل درآمدهاي رباط بازسازي شده ‌است و بر روي قبر، سنگ نوشته است.  پس از درگذشت او حاج امين التجار از اين رباط نگهداري و استفاده مي‌كرده است و توليت آن نيز با خانواده امين التجار است و اكنون اداره اوقاف، بيوتات رباط را بعنوان انبار كالاهاي تجارتي به كسبه و اداره قند و شكر به اجاره داده است. رباط در نوعي از خود وسعتي داشته و بخصوص فضاي جلوي رباط كه اينك به بازارچه‌هاي شلوغ تبديل شده است جزئي از رباط و از متعلقات آن به حساب مي‌آمده است.

رباط لاری

رباط لاری

رباط حاج محمدرضا لاري به ابعاد 64*60 متر داراي 24 غرفه تابستاني است كه مشرف به حياط رباط مي‌باشد و هر كدام از اين غرفه‌ها به نوبه خود اطاقي كوچك در پشت سر خود دارد كه استفاده زمستاني داشته و دارد. در قسمت عقبه تمام غرفه‌ها نيز اصطبل‌هاي اختصاصي به هر غرفه وجود دارد.شيوه معماري رباط كه شامل قسمت تابستاني، زمستاني با اصطبل‌هاي اختصاصي و وجود چهار انبار بزرگ در چهار گوشه رباط مي‌باشد دلالت بر تدبير و معماري اصولي باني و سازندگان آن دارد كه پس از گذشت 110 سال هنوز مستحكم و قابل استفاده تجار محل است و حوادث طبيعي و غير طبيعي نتوانسته است در طول اين مدت خللي به آن برساند.

رباط لاری

رباط لاری

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*