توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » حمام حاجی رئیس تربت حیدریه

حمام حاجی رئیس تربت حیدریه

حمام حاجی رئیس تربت حیدریه

حمام حاجی رئیس که از دیدنی های اطراف مشهد به شمار می رود، در محدوده جنوب غربی بافت تاریخی تربت حیدریه و در مرکزیت بازار های سنگ فرش و رباط در انتهای خیابان روحبخش واقع شده است. حمام حاجی رئیس مربوط به دوره قاجار است و در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۱۴۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی در مجاورت بناهای تاریخی شهر از جمله کاروانسرای لاری و امینی قرار داشته و در گذشته رباط شیروانی متصل به ضلع جنوبی آن بوده که متاسفانه تخریب شده است.
حمام حاجی رئیس تربت حیدریه

حمام حاجی رئیس تربت حیدریه

این حمام از ابنیه‌ ارزشمند تاریخی شهرستان تربت حیدریه و همچون دیگر آثار تاریخی مشهد است که براساس نوشته حک شده بر سر در ورودی به سال 1272 هجری شمسی به همت حاج سیدمحمد رئیس التجار (حاجی رئیس) جهت امور عام‌المنفعه در زميني به ابعاد 35*45 متر بنا شده است. حمام از دو قسمت مردانه و زنانه تشكيل شده و شامل فضاهاي ورودي, رختكني (سربينه) مياندر، گرمخانه، مخازن آب گرم و سرد، گلخن مي باشد. در سر در  ورودي حمام كاشي هاي لاجوردي منقوش به گل و بوته، نقاشي و تاريخ ساخت حمام خودنمايي مي كند. از ويژگيهاي جالب قسمت رختگني، هشت ستون سنگي مزين به نقاشي هاي زيباست كه سقف گنبدي شكل و سرسرا را برروي خود تحمل مي كند.

حمام حاجی رئیس که مورد علاقه گردشگران تور مشهد است با وسعتی معادل ۱۰۱۰ متر دربرگیرنده یک حمام مردانه و یک حمام زنانه می باشد. حمام مردانه که بخش اصلی را شامل می شود از وسعت بیشتری برخوردار بوده و کلیه فضاهای موجود در یک حمام سنتی چون : ورودی ، سربینه ، میاندر ، گرمخانه ، خزینه و حتی چهارحوض ( دریاچه ) و تونخانه را دارا ست .

ورودی حمام در راستای خیابان روحبخش قرار داشته و با دربی چوبی و طاقی هلالی که حاشیه آن باقابچه های آجری و کاشی های هفت رنگ با تصویر سربازان قاجاری مزین گردیده است به راحتی قابل شناسایی است .
سربینه حمام با پلان مستطیل شکل و وسعت تقریبا”۲۳۰ متر با هشت ستون سنگی که بر پای دارنده گنبد مرکزی و پوشش های گنبدی چهار بخشی پیرامون آن می باشد اولین فضای اصلی حمام را شامل می شود .
گرمخانه حمام در ضلع غربی سربینه پس از میاندر و فضاهای جانبی آن قرار دارد، وسعت آن معادل ۱۸۰ متر بوده و چهار ستون سنگی در مرکز همانند ستونهای سربینه پوشش دهنده این بخش می باشند .
خزینه با وسعت حدودا” ۹۰ متر در ضلع غربی گرمخانه قرار داشته است . در حال حاضر آثار نیم ستونها و طاقهای هلالی در ضلع غربی گرمخانه نشان از ارتباط این دو قسمت دارد .
چهار حوض فضایی است واقع در ضلع جنوبی گرمخانه به مساحت ۹۰ متر و حوضی ( استخر )وسیع به عمق یک متر ونیم در وسط و دو سکوی دو متری در پیرامون که مکانی مناسب جهت تفریح و استحمام در فصل تابستان بوده است.
حمام زنانه نیز که در ضلع غربی حمام قرارداشته با وسعتی بسیار کمتر حدود ۲۰۰ متر و کلیه فضاهای حمام مردانه به جز چهارحوض را در مقیاس کوچکتر و به صورت بسیار ساده ،شامل می شود .

حمام حاجی رئیس تربت حیدریه

حمام حاجی رئیس تربت حیدریه

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*