توجه به آخرین ها
خانه » بلاگ » توس تاریخی ترین شهر مشهد و عکس

توس تاریخی ترین شهر مشهد و عکس

 توس تاریخی ترین شهر مشهد

تاریخ ایران ، پربارترین تاریخ ملت ها ست و از این تاریخ باشکوه آثار زیادی به جا مانده است .  توس یا طوس شهری تاریخی در استان خراسان رضوی که از جاهای دیدنی مشهد است . از نوشته‌های مورخان یونانی بر می‌آید که در دورهٔ هخامنشیان شهر توس بنام «سوسیا» یاد می‌شده و یکی از پایتختهای ایالت پارت در شمال شرقی ایران و منطبق بر استان خراسان امروزی بوده است. برخی از محققان بر این باورند که سوسیا همان توس امروزی است. واژهٔ توس در قرن دهم م. به یک ولایت تمام اطلاق می‌شد که شهر نوقان و شهر طابران و روستای سناباد که در سال 809 م هارون الرشید و در سال 818 م علی‌بن موسی الرضا از ائمهٔ آل‌علی در آن مدفون گردیدند در ولایت توس بودند. مأمون برای خوش‌آیند شیعیان امام رضا را وارث تاج و تخت اعلام کرد ولی بعد بطوری که می‌گفتند، امر داد، مسمومش ساختند. شرح و توصیف توس قرون وسطی را ما در دست نداریم. در زمان جغرافیانویسان عرب شهر توس بواسطهٔ رونق و ترقی نیشابور اهمیت بزرگی نداشت.

 توس تاریخی ترین شهر مشهد

توس تاریخی ترین شهر مشهد

تولوی پسر چنگیزخان توس را نیز مانند نیشابور خراب و در زمان اوغدی (اوکتای) جانشین چنگیز به تجدید عمارتش پرداختند و از آن به بعد چند مرتبه مقر فرمانروایان مغول شد. بعد از سقوط مغولهای ایران توس با قوچان و کلات و ابیورد و نسا و واحهٔ مرو در جزو قلمرو دولت کوچکی که امیر ارغونشاه رئیس طائفهٔ جون غربانی تشکیل داده بود درآمد، بعد از ارغونشاه پسرانش محمدبیگ و علی‌بیگ جانشین پدر شدند. علی‌بیگ در سال 1382 م. مجبور به اطاعت از تیمور شده بعد وی را به فرغانه اعزام و در سال بعد مقتول ساختند. در سال 1389 م بعد از شورشی که پیشرفت نداشت توس را قتل عام کردند و قریب به ده‌هزار نفر کشته شد. پای دروازه‌های شهر بر حسب معمول برجهائی از کلهٔ کشتگان ساخته بودند. تجدید عمارت قلعهٔ توس بعد از فوت تیمور و در سال 1405 م انجام گرفت. در دوره‌های بعد اسم توس را با نام مشهد یکجا می‌برند، مشهد تدریجاً بواسطهٔ اهمیت مذهبی خود شهر مجاور را تحت‌الشعاع قرار داده و پایتخت خراسان گردید.

 توس تاریخی ترین شهر مشهد

توس تاریخی ترین شهر مشهد

در زمان نادرشاه سیاح هندی از مهاجرت تدریجی سکنهٔ توس به مشهد سخن می‌راند و صنیع‌الدوله وزیر ایران (که بعدها ملقب به اعتمادالسلطنه گردید) قول سیاح هندی را در کتاب خود مسمی به مطلع‌الشمس نقل کرده و وضع کنونی خرابه‌های توس را مفصلاً در این کتاب شرح داده‌است. در بین خرابه‌ها هیچگونه آثاری که دارای تاریخ باشد دیده نمی‌شود. صنیع‌الدوله دیوارهای شهر را که یک فرسخ دور آن است و ارگی را که در قسمت شمال شرقی بوده و عمارت بزرگی را که شاید مسجد و داخل شهر بوده تعریف می‌کند. در همه جا طول و عرض و ارتفاع دیوارها و برجها و خرابه‌های سایر عمارات ذکر شده. در داخل ارگ قلعهٔ کوچکی بوده که بر روی تپهٔ مصنوعی ساخته بودند، در کتاب مزبور تصویر مسجد نیز ترسیم یافته، این عمارت در نزد ایرانیان به نقاره‌خانه معروفست. فرزر در ضمن تعریف توس از منارهٔ کوچکی (در نزدیکی مسجد) و گنبد کوچکی در بالای قبر فردوسی که در بیرون شهر نزدیکی دروازهٔ جنوب شرقی واقع بوده سخن می‌راند بطوری که نقل می‌کنند ساختمان این گنبد را به عبیداللهخان بخارایی که در قرن شانزدهم م. زمامدار بوده نسبت می‌دهند.

 توس تاریخی ترین شهر مشهد

توس تاریخی ترین شهر مشهد

در سال ۱۸۵۸ م که خانیک‌اف به این سرزمین برای سیاحت آمده بود دیگر آن گنبد نبود و محل روی قبر گندم کاشته بودند. پرفسور ژوکوفسکی به سال 1890 م. بمحل مزبور رفته و فقط تپه‌ای دیده بود که در آن کاوشهائی شده و این تپه از آجر و نیمه و قطعات کاشی که بلاشک از بنای خراب‌ شده باقی مانده بودند تشکیل یافته و شاید این همان بنائی باشد که فرزر مشاهده کرده بود. بطوری که دهاقین تعریف کرده بودند تپهٔ مزبور را آصف‌الدوله حاکم سابق خراسان کنده و دور محوطه‌ای که تشکیل یافته بود آجر گرفته و دیواری در اطراف تپه کشیده می‌خواست بنائی روی آن بسازد لیکن قبل از اتمام کار بدرود زندگانی گفت. زمانی بود که قبور امامین یعنی امام احمد و امام محمد غزالی که دومی مؤلف کتاب شهیر احیاءالعلوم است نزدیکی قبر فردوسی بود، قبر محمد غزالی در قرن چهاردهم م در ضمن شرح سیاحت ابن بطوطه مذکور گردیده لیکن در این زمان از بین رفته و اثری از آن نمانده‌است.

 توس تاریخی ترین شهر مشهد

توس تاریخی ترین شهر مشهد

در سمت شمالی کشف‌رود توس واقع است. در نزدیکی دروازهٔ جنوب شرقی توس در سر راه مشهد پل هشت‌ چشمه‌ای از روی رودخانه ساخته بودند، پل مزبور در این زمان بحال نیمه‌ خراب باقی است. فرزر و صنیع‌الدوله هر یک شرحی در توصیف این پل نگاشته‌اند، مخصوصاً صنیع‌الدوله فاصلهٔ هر یک از چشمه‌ها را هم ذکر کرده، پلی که بر روی کشف‌رود قدری پائین‌تر بر سر راه کلات و مشهد (بفاصلهٔ پنج میل از مشهد) ساخته‌اند و دارای یازده چشمه‌ است به وضع بهتر باقی مانده ولی نه بطوری که کام بی‌ عیب باشد. پل مزبور به «پل شاه» معروف است. شهر توس را میتوان یکی از دیدنی های مشهد و جاذبه های مشهد محسوب نمود .

83-mashhad

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*