توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » برج ارغونشاه کلات

برج ارغونشاه کلات

برج ارغونشاه کلات

برج ارغونشاه یکی از دیدنی های اطراف مشهد است که در شهر کلات قرار دارد. قدمت این برج تقریبا به قرن هفتم هجری و به دوره ایلخانان مغول بر می گردد. شهر کلات که در 145 کیلومتری شهر مقدس مشهد واقع شده است، دارای دو در ورودی اصلی به نام دربند ارغونشاه و دیگری تونل ورودی اولیه شهر است که از سمت مشهد وارد کلات می‌شوند.
برج ارغونشاه کلات

برج ارغونشاه کلات

دربند ارغونشاه که در صورت تمایل در تور مشهد می بینید، تنگه‌ای است به نام دربند کلات که ورودی اولیه به شهرستان کلات از این مکان انجام می‌گرفته‌است همچنین به دروازه ارغونشاه نیز معروف می‌باشد. این برج که در حدود ۲۰۰ متری کتیبه نادری قرار گرفته، ارتفاع آن از رودخانه بالغ بر ۴۰ متر است. ارتفاع خود برج ۸ تا ۹ متر می باشد که بر فراز کوهی قرار گرفته و به دره ای که به دروازه ی غربی کلات منتهی می شود، اشراف کامل دارد. با کمک برج های چندگانه که پیش قراول به حساب می آیند، این دروازه محافظت می شد و ورود و خروج به کلات از این طریق کنترل می شده است.

برج ارغونشاه کلات

برج ارغونشاه کلات

بنای برج ارغونشاه از نظر شکل کلی و تزیینات آجرکاری روی آن به برج های ارگ کریم خانی در شیراز شباهت دارد. تمامی نمای برج از آجر بنا شده و در فواصل مختلف و به کمک آجر کاری های جالب نقش های هندسی به کار برده اند. شکل هندسی بنا به صورت استوانه ای است، تعمیراتی که در این بنا صورت گرفته به دوران نادر و حکومت قاجار برمی گردد که در آن زمان به دلیل اهمیت بالای این نقطه برای دیده بانی نسبت به تعمیر و مرمت آن اقدام شده است. این بنای تاریخی یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان کلات در استان خراسان رضوی و دیدنی های مشهد به شمار میرود.

برج ارغونشاه کلات

برج ارغونشاه کلات

در قسمت راست دروازه و در سینه کوه کتیبه حجاری شده به دستور نادرشاه افشار وبه تاریخ ۱۱۵۵ هجری قمری و با خط نستعلیق و در۲۴ بیت و در ارتفای ۱۵ متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد.

مضمون شعر در مدح خدا و پیامبر اسلام و نادرشاه است. بیت اول فارسی و مابقی به زبان ترکی است.

ابتدا حمد خدای احد و فرد قدیم قادر لم یزل و عالم و دانا و حکیم
اوکی بوکون مکانی یارتوپ قدر تدن اوکی بوبحر و بری خلق ایدوب شو کتدن

 

برج ارغونشاه کلات

برج ارغونشاه کلات

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*