توجه به آخرین ها
خانه » جاذبه های گردشگری مشهد » ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد

ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد

ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد

در تور مشهد وقتی به بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) وارد می شوید ، با جذاب ترین دیدنی های مشهد روبرو می شوید . موزه ها و ایوان ها و رواق های متعدد حرم ، بسیار خیره کننده و جذاب اند . برخی از آنها جزو آثار تاریخی بشمار می آیند و بسیار چشم نوازند . یکی از این موارد ، مسجد قدیمی گوهرشاد است . این مسجد دارای 4 ایوان در چهار صحن خود است . ایوان مقصوره از زیباترین ایوانهای مسجد گوهرشاد ، بشمار می آید . 
http://mashhadtour.info/

ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد

musque_clipart-turkeythmbتاریخ بنای ایوان مقصوره در جنوب مسجد گوهرشاد ، به سال 821 ه.ق برمیگردد . این ایوان از وسیع‌ترین و باشکوه‌ترین ایوان‌های مسجد گوهرشاد  است . سردرِ ایوان دارای طاقی عظیم است و در دو طرف آن دو گل‌دسته‌ی زیبا و مرتفع وجود دارد . ایوان مقصوره حدود 29متر ارتفاع و 500مترمربع مساحت دارد . ارتفاع دهانه‌ی ایوان 27متر ، عرض دهانه 6/15متر و طول آن 37متر است . بر دور سقف گنبدی‌شکل ایوان ، سوره‌ی مبارک «یس» با خط ثلث و به خط محمدرضا امامی نوشته شده است .

http://mashhadtour.info/

ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد

musque_clipart1-turkeythmbبالای طاق غرفه‌های درون ایوان مقصوره ، کتیبه‌هایی از آیات قرآن وجود دارد . در حاشیه‌ی خارجی ایوان مقصوره ، کتیبه‌ی تاریخی بایسنقربن‌ شاهرخ به خط ثلث بر کاشی معرق سردر ، ایوان را دور می‌زند و در پایان آن ، سمت چپ ایوان نام بایسنقربن شاهرخ تیموری 821هجری دیده می‌شود . اهمیت کتیبه‌ی بایسنقری در این است که به خطّ بزرگ‌ترین ثلث‌نویس و خطاط نامی زمان خود ، بایسنقر فرزند بانی مسجد ، نوشته شده است . علاوه بر جنبه‌ی کاشی‌کاری و رنگ‌آمیزی این کتیبه ، آن‌چه ارزش هنری و تاریخی فوق‌العاده‌ای به آن بخشیده، حُسن خط در نوشتن مفاد کتیبه است که توسط یکی از خطاطانِ فرهنگ‌پرور عصر تیموری به یادگار مانده و بدین جهت است که باستان‌شناسان و محققان از نظر هنری و نکات تاریخی برای این کتیبه ارزش بسیاری قائلند و آنرا یکی از جاذبه های گردشگری مشهد بشمار می آورند .

http://mashhadtour.info/

ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*