توجه به آخرین ها
خانه » مکان های زیارتی مشهد » امام زاده یحیی سبزوار

امام زاده یحیی سبزوار

هر سبزواری در طول عمر خود حداقل یک بار ، به زیارت امام زاده یحیی نائل می آید . اما شاید اطلاعات چندان کاملی از آن نداشته باشیم. این امامزاده به خاطر قرار گرفتن در مرکزی ترین چهارراه شهر سبزوار و در مرکز بازار اقتصادی این شهر ، همه روزه در مسیر عبور و مرور تعداد زیادی از شهروندان سبزواری و گردشگران تور مشهد و علاقه مندان به اماکن زیارتی مشهد و خراسان قرار گرفته و مورد زیارت واقع می شود.
امام زاده یحیی سبزوار

امام زاده یحیی سبزوار

یکی از زیباترین اماکن زیارتی سبزوار بقعه متبرکه امامزاده یحیی بن موسی بن جعفر(ع) است که در مرکز شهر و تقاطع خیابان بیهق و اسرار واقع شده است. این بقعه قبل از انقلاب اسلامی ، بعد از شفا یافتن دختر یکی از بازرگانان سبزوار (محمود حقیران) از بیماری صعب العلاج که متوسل به این امامزاده شده بود ، بازسازی و مرمت شد.

قدمت این آرامگاه به احتمال قوی به قرن ششم هجری می رسد. در آغاز بنایی ساده داشته با چهار غرفه که بعدها به آن ایوان، مناره و اتاق هایی اضافه شده است. داخل حرم با کاشی کاری ، سنگ کاری ، آینه کاری و گچ کاری تزئین شده است. گنبد امازاده چهارده متر بلندی دارد وارتفاع مناره های طرف خیابان اسرار 29 متر است.
علاوه برآن دو مناره کوچک نیز در دو طرف گنبد وجود دارد. ضریح حرم از جنس آهن و برنج است. همچنین در اطراف حرم عده ای از علمای ربانی و مومنین سبزوار دفن شده اند.

در کتاب فرهنگ اماکن و جغرافیای تاریخی بیهق نیز در رابطه با امام زاده یحیی چنین نوشته شده است :
برسرچهارراه ، در مقابل در شمالی بازار سبزوار واقع شده است و برسر در ورودی آن «یحیی بن موسی» نوشته شده است. صنیع الدوله و دکتر شریعتی این بنا را مربوط به عهد غازان خان ذکر می کنند. برخی در مورد این که این امام زاده برادر امام رضا (ع) باشد تردید دارند ودلیل کافی براین مدّعا نیز وجود ندارد. گروهی آن را یکی از اعاظم و سادات دانسته و برخی وی را یحیی بن زید می دانند. به هر صورت این آرامگاه با دو گلدسته زیبا محل رجوع و زیارت عام است.

امام زاده یحیی سبزوار

امام زاده یحیی سبزوار

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*