توجه به آخرین ها
خانه » مکان های زیارتی مشهد » آرامگاه یحیی بن زید

آرامگاه یحیی بن زید

آرامگاه یحیی بن زید (میامی)

وی فرزند زید و مادرش ریطه نوه محمد حنفیه و پدرش زید می باشد که نوادهٔ امام سجاد است. گویا زید ۴ پسر به نام های حسین ذوالدمعه، محمد، علی و یحیی داشته که این یحیی فرزند حسین می باشد. چون حسین در شهادت پدر و برادرش همواره اشک می ریخت به ذوالدمعه معروف شد. خود یحیی بن زید سال ۱۰۴ متولد و در عنفوان جوانی همچون پدرش زید دست به مبارزه بر علیه حاکم اموی زد:

سال ۱۲۱ پس از شهادت زید بن امام سجاد در کناسه کوفه در نبرد با سپاه یوسف بن عمر ثقفی حاکم منتخب هشام در عراق او را در کنار نهر آبی مخفیانه دفن کردند که به دستور هشام نبش قبر و به دار آویخته و بعد از چند ماه آتش زدند.

فرزندش یحیی پس از دفن پدر با 10 نفر باقی مانده شبانه از کوفه به نینوا رفته سپس به مدائن رفت. یوسف فردی به نام حریث کلبی را جهت دستگیری یحیی به مدائن فرستاد ولی یحیی به ری و سپس به سرخس رفته و ۶ ماه آنجا ماند جماعتی از محکمه (خوارج) خواستند با وی متحد و علیه بنی امیه قتال کنند ولی او از همدستی با دشمنان امام علی پرهیز نمود.

یحیی سپس به جانب بلخ رفته و ساکن شد تا هشام فوت و لید بن یزید بن عبدالملک خلیفه گردید. یوسف قبل از آن به نصربن سیار حاکم خراسان دستور داده بود یحیی را دستگیر و زندانی کند که ولید دستور آزادیش داد یحیی به سرخس و ابرشهر (نیشابور) و بیهق رفت و در آنجا همراه ۷۰ نفر جهت دفع عمرو بن زراره حاکم ابرشهر بیرون شد نصر حاکمان سرخس و توس را به کمک حاکم ابرشهر فرستاد و مجموعا با سپاه ۱۰ هزار نفری آماده جنگ با یحیی شدند که در این نبرد حاکم ابرشهر کشته و یحیی پیروز به سوی هرات سپس جوزجان رهسپار شد. نصر مجددا سپاهی ۸۰ هزار نفری از نیروهای شام و غیر شامی به فرماندهی سلم بن احور به جنگ یحیی فرستاد که جنگ در روستای ارغوی به وقوع پیوسته و یحیی در سال ۱۲۲ شهید گشت که سرش را نزد ولید فرستاده و جسدش را در دروازه جوزجان به دار آویختند تا اینکه ابومسلم مروزی خراسانی قیام و جسد را پایین آورده همانجا دفن نمود و قاتلین را کشته یک هفته برای یحیی عزاداری کردند. در آن سال هر پسری در خراسان متولد شد یحیی نام گذاشتند دعبل خراعی اشعاری در عزایش سروده است.

به استناد کتیبه سردر بنا احداث و اختصاص موقوفه توسط شیخ ابوسعید به سال ۹۱۰ انجام که در سال های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ تجدید بنا و اکنون فقط قسمتی از بنای اصلی باقی مانده است که شامل گنبد دو پوشه فیروزه ای عهد صفویه به ارتفاع ۲۵ متر است. وجود پسوند کرم الله وجهه و رضی الله عنهم به دنبال نام حضرت علی (ع) در کتیبه بنا نشان از سنی بودن سازندگانش دارد. بر سنگ نوشته مزار آمده: امامزاده بر حق یحیی بن حسین ذوالدمعه بن الامام زین العابدین. بهرحال گویا فرد مدفون شده در سال ۲۰۰۷ محترمانه در بغداد فوت و مامون خلیفه عباسی نیز بر وی نماز خوانده است. اینجا مهمترین زیارتگاه خارج شهر مشهد است که روزانه بطور متوسط ۵ تا ۱۰ هزار و ایام خاص تا ۵۰ هزار زائر دارد.

بقعه از زمان قاجاریه دارای موقوفه و از سال ۶۳ زیر نظر سازمان اوقاف و از سال ۷۶ طرح جامع آن به وسعت ۵۵ هکتار به اجرا درآمده و اکنون در مجاورت آرامگاه امکانات رفاهی از جمله فروشگاه، نمایشگاه، سالن اجتماعات، آشپزخانه، پارکینگ، کشتارگاه، مجتمع اقامتی ۱۰۰ واحدی، سوئیت های جمعی ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفری، ۶ برج استوان نور، دکل مخابراتی تلفن همراه، چاه عمیق آب، سرویس های بهداشتی، حمام، گلخانه، فضای سبز، ۴ صحن با حوض آب، بخش اداری و ایستگاه اتوبوس واحد ایجاد شده که از حمایت اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس بخصوص کویت نیز برخوردار است. چشمه آب معدنی در دامنه تپه حوالی میامی که مورد توجه مردم بوده و در گذشته آن را شفابخشی دانسته و در دو استخر کوچک جداگانه اش مردان و زنان استحمام می کردند که سال ۶۷ بعلت غیر بهداشتی آن بسته و سال ۷۵ توسط نیکوکار کویتی حمامی ساخته شد. قبلا زائران بر این باور بودند که استفاده از ظروف مسی امامزاده موجب خرابی وسیله نقلیه استفاده کننده می شود.

ابن بقعه موقوفات زیادی داشته که در کتیبه بالاسر نیز گویا حک بوده و توسط طماعان همچون دیگر اماکن پاک شده است. البته تصرف برخی حکام، تغییر نام و متروکه شده برخی موقوفات نیز سبب خارج شدن از وقف می شده است. سال ۱۳۲۸ تمامی اراضی میامی توسط عزت الملک همسر محمد حسن خان اعتماد السلطنه وقف بر امور مختلف از جمله تعمیر بقعه گردید که اکنون اثری از آن نیست. در اطراف بقعه سنگ قبرهایی از جمله نعیم الدین نعمت الله به تاریخ ۹۰۲ و ظهیرالدین محمد زمان رضوی فقیه و حکیم به تاریخ ۹۵۲ مشاهده میگردد. حدود سال ۱۳۵۱ قبور اطراف بقعه تسطیح و سنگ قبرها به اتاقی منتقل گشت. فاصلهٔ روستای میامی تا مشهد ۴۵ کیلومتر در جهت شرقی است که از جاده اصلی سرخس قبل از پلیس راه و تاسیسات رادارخانه جدا و از آنجا با مسافت ۳۵ کیلومتر به میامی میرسد. در کنار راه چهار تاقی چلاقی موجود که اطرافش نیز آثار مخروبه حاکی از یک آبادی را نشان می دهد. ادامه راه از کشف رود و روستای قازقان میگذرد. لار خراسان رضوی ۲۴۰ بقعه متبرکه هست که ۱۰٪ نذورات بقاع به حساب خزانه دولت و مابقی هزینه بقاع میگردد.

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*