توجه به آخرین ها
خانه » مکان های زیارتی مشهد » آرامگاه محمد مومن

آرامگاه محمد مومن

آرامگاه محمد مومن (گنبد سبز)

این گنبد گویا آرامگاه محمد مؤمن عارف استرآبادی است که سال ۹۰۴ فوت و شاگردانی چون مجلسی اول و فیض داشته است وی صاحب کتاب تحفه حکیم مؤمن در طب قدیم است. روایتی دیگر وی را شیخ مومن مشهدی دستجردی، نیکوکار معروف خراسان متوفی ۱۰۳۲ می دانند که در روستای دستجرد (مکان فعلی آرامگاه) زندگی و ابنیه هایی بنا نمود. نخودکی هر هفته به زیارتش آمده و از قول بهایی نقل می کند که ۳ روز پس از آمدنش به مشهد، پیامبر را در خواب می بیند که خطاب به بهایی می فرماید: چرا تا کنون به دیدار شیخ مومن نرفته ای؟

ساختمان آرامگاه به دستور شاه عباس اول در سال ۹۸۱ بنا و سال ۱۰۵۹ به امر شاه عباس دوم تکمیل که البته کتیبه زیر گنبد تاریخ ۱۰۵۸ و شعر لوح قبر سال ۱۰۳۶ را مشخص می کند. قبلا این محل قبرستان میر همام و آرامگاه در باغ مشجری واقع و محل مجالس صوفیان و خانقاه بوده که بعدها خیابان آن را در میان گرفته و بصورت فلکه ای درآمده و بخاطر رنگ سبز گنبد به گنبد سبز مشهور شده و اینک در خیابان آخوند خراسانی واقع و مرمت و تحت حفاظت میرات فرهنگی است.

گنبد سبز نمونه ای از معماری و کاشی کاری عصر صفوی بوده که بصورت مکعبی در هیئت ۸ ضلعی و دارای ایوان و طاقنمایی کاشیکاری در جهار گوشه و ۴ ایوان در جهار طرف بنا وجود دارد که از هر کدام درگاهی به بقعه باز میشود. این بنا در اصل روی مدفن میر همام الدین از نوادگان امام حسن (ع) قرار داشته که کاوش های باستان شناسی در کف بقعه در چند سال اخیر وجود دو سردابه را تأیید کرده است. پس از دفن میر همام الدین در این مکان که بصورت باغی درآمده افرادی از جمله محمد مومن عارف معاصر حر عاملی دفن شده اند.

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*