توجه به آخرین ها
خانه » مکان های زیارتی مشهد » آرامگاه محمد بن طاهر

آرامگاه محمد بن طاهر

آرامگاه محمد بن طاهر (گنبد خشتی)

این بنا در ابتدای خیابان طبرسی، کوچه گنبد خشتی، مجاور چهار سوی نوغان و مدفن غیاث الدین محمد بن طاهر الموسوی معروف به امامزاده محمد است که با ۱۷ واسطه به امام کاظم می رسد.

وی بنا به کتیبه سنگ قبرش به سال ۸۰۸ در زمان شاهرخ تیموری وفات و گویا همان زمان مقبره اش نیز احداث شده که در این صورت پس از حرم قدیمی ترین زیارتگاه و تنها بنای باقی مانده از سادات موسوی مشهد خواهد بود. وی از سادات موسوی مشهد بوده که از قرن ۶ تا ۹ اداره کننده اصلی حرم امام و نام چند نفرشان در کتیبه های حرم موجود که قدیمترین سند مربوط به سال ۴۹۸ می باشد. این سادات با آمدن ایلخانان مغول بخصوص غازان خان اولین ایلخان مسلمان و برادرش اولجایتو (محمد خدابنده) اولین ایلخان شیعه، قدرت بیشتری یافته و عملا همچون حکام مشهد روزگار می گذراندند.

بدرالدین طاهرنیای چهارم غیاث الدین در این زمان از قدرت و احترام بالاتری در نزد الجایتو برخوردار و نقیب سادات موسوی مشهد بوده بطوری که ابن بطوطه مغربی در سال های ۷۳۰ در سفر به مشهد از دیدارش با او، به نام طاهر محمد شاه نام می برد. از زمان شاهرخ تیموری که گروهی از سادات رضوی به مشهد می آیند از قدرت سادات موسوی کاسته می شود.

ساختار معماری بنا از دو بخش به هم پیوسته شامل فضای اصلی گنبد خانه ی چهار ایوانی مکعبی و هشتي ورودی و سردابه شکل گرفته است.

این بقعه شامل سرداب با دو سنگ قبر، چهار طاقی به ابعاد ۱۰ × ۱۰ متر بر روی سرداب، سنگ قبر نفیس در کف چهار طاقی، ۴ ایوان در چهار سو، ۸ پنجره در زیر گنبد و گنبدی دو پوشه که گنبد زیرین (آهیانه) دارای تزئینات زیبا و کتیبه هایی از آیات قرآنی است. ارتفاع گنبد زیرین ۱۲ و زبرین ۱۵ متر و چون از زمان ساخت تماما از خشت خام بوده بنام گنبد خشتی مشهور شده است.

سال ۱۳۴۰ ش ساقه گنبد را کاشی نمودند که بدلیل عدم تناسب و اصالت، از سال ۶۴ برچیده و مجددا آجرپوش گردید. در دوره قاجاریه ایوانچه 7 × 7 مدخل اصلی در سمت قبله الحاق و فضای داخلی بنا رنگ آمیزی و مجددا تزئین و کتیبه های نو جای کتیبه های اصیل تیموری را می گیرد که در سال 80 قسمتی از کتیبه های تیموری نمایان می شود. محل دفن گرچه در سرداب است اما سنگ قبری از جنس سپانتین (سنگ هر کاره) و میان تهی مزین به آیات قرآن، نقوش گل، خطوط کوفی و معلقی است که بر آن نام سنگ تراش عبدالعلی بن حسنعلی استاد مشهدی و نیز شجره نامه و سال، فوت غیاث الدین به خط ثلث تحریر یافته و داخل ضریح قرار دارد.

اداره گنبد خشتی تا سال ۶۳ توسط اهالی محل و سپس توسط هیات امنا با نظارت سازمان اوقاف مدیریت می گردد، که هزینه آن به علت نداشتن موقوفه از محل نذورات زائرین تامین می شود. در کنار بقعه مسجد و حسینیه نیز هست که اکنون مسجدی به نام مسجد سنگی بجای مسجد سنگی مجاور حرم که در طرح حرم تخریب شده، احداث گشته است. برخی اینجا را مدفن یکی از اطبا سپاه هارون الرشید میدانند که در راه مرو فوت نموده است.

گرچه هر روزه مردم به زیارت می آیند ولی چون چهارشنبه روز زیارتی امام کاظم و اعقابش است بیشتر زوار داشته و در آن نذر و نیاز کرده و گاهی حاجاتشان را به صورت مکتوب با زبان ساده داخل ضریح می اندازند. شمالی ها به او فقیر برادر، آذری ها کاسب آقا و مشهدی های قدیم امامزاد نون ماستی ( بعلت انفاق نون ماست توسط زائرین) می گفتند.

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*