توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » آرامگاه لقمان سرخس

آرامگاه لقمان سرخس

شهرستان سرخس، یکی از شهرستان‌های شمال شرق خراسان رضوی است. از جمله دیدنی های سرخس آرامگاه لقمان، یکی از عرفای قرن چهارم هجری و معاصر ابوسعید ابی الخیر است که در یک کیلومتری شمال شهر سرخس قرار دارد. این بنا؛ باشماره 165در شمار آثارتاریخی با ارزش ایران به ثبت رسیده است. بعضی ساختمان کنونی مزار بابا لقمان را اثری از عصر سلجوقی می دانند و بعضی مانند پوپ از بناهای قرن هشتم تصور کرده اند.
آرامگاه لقمان سرخس

آرامگاه لقمان سرخس

آرامگاه شیخ لقمان سرخسی پس از هزار سال، هنوز ابهت وصلابت خود را حفظ کرده و در میان تل‌های خاکی بخش‌های مخروبهٔ ملحقات بنا گردن فرازی می‌کند. این بنا که از دیدنی های اطراف مشهد است، دارای گنبد دو پوشه آجری كوتاه است . نوار كمربند مانندی، قسمت مدور گنبد را از ساقه و دیواره آن كه بر روی قاعده كثیرالاضلاعی قرار گرفته است ،‌ جدا می‌كند. در بدنه هر ضلع آن روزنه‌ای برای روشنایی درون گنبد تعبیه شده است. شباهت بسیار زیادی بین این بنا و آرامگاه سلطان سنجر سلجوقی وجود دارد.

آرامگاه لقمان سرخس

آرامگاه لقمان سرخس

پایه اصلی بنا كه گنبد سنگین و مجموعه ساختانی آن را نگاهداری می‌كند ، بنای آجری زیبایی است كه شامل نمونه‌های گوناگونی از تزئینات آجری است . درون طاق‌ نماها ، مزین به نقوش هندسی لوزی شكل (برجسته و گود) می‌باشد. این قبیل ریزه‌كاری‌های ظریف به منزله روكش زیبایی است كه بر روی نمای اصلی و آجری ساختمان نصب شده است.

در سر در بنا ، نمونه‌ای از گچ بری عالی باقی مانده است. در داخل بنا كتیبه‌ای به خط نسخ گچ‌بری شده است كه تاریخ 757 هجری قمری را نشان می‌دهد. تزئینات داخلی آن مانند گنبد هارونیه توس است. این بنا را كه تزئینات گچ بری و آجركاری ممتاز دارد ، می‌توان در ردیف بناهای مهم تاریخی و هنری ایران محسوب كرد. در سفر با تور مشهد بازدید از دیدنی های مشهد و خراسان رضوی را از دست ندهید.

آرامگاه لقمان سرخس

آرامگاه لقمان سرخس

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*