توجه به آخرین ها
خانه » مکان های زیارتی مشهد » آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع

آرامگاه خواجه ربیع

بنابر روایات تاریخی گویا این مکان آرامگاه ابوزید ربیع بن خثیم اسدی کوفی از قبیله بنی تمیباشد. برخی اینجا را مدفن ربیع بن انسانی حارثی والی خراسان و برادرانش که همگی از یاران امام علی (ع) بودند میدانند که بایستی تحقیق بیشتری صورت گیرد و با حسن ظن بیشتر نسبت به سوءظن نتیجه متحدی ارائه و در اختیار عموم قرار گیرد. در هر حال خواجه ربیع از زهاد ثمانیه (هشت زاهد نامی اسلام) و از تابعین و تربیت یافته ابن مسعود (متوفی ۳۱) کاتب وحی و صحابی پیامبر و حضرت علی (ع) بوده است. ابن مسعود دوست ۲۰ ساله اش میگوید: دیدار ربیع مرا به یاد خدا ترسان می اندازد.

امام رضا (ع) هنگام رفتن به مرو به زیارت قبرش آمده و پس از زیارت با حزن می فرماید: «آمدن من به خراسان برای من سودی نداشت مگر زیارت ربیع بن خثیم»، این جمله به عربی بر کتیبه بقعه نوشته شده است.

وی بر علیه بی کفایتی و تبعیضات عثمان بن عفان حاکم مسلمین قیام و به گفته ابن اعثم کوفی در زمان امام علی (ع) به عنوان حاکم ری برگزیده شد وی در جنگ صفین با چند هزار سپاه به یاری امام شتافت و پس از جنگ به ری بازگشت او هنگامی که برای دفع و نبرد با کفار عازم سرحدات خراسان شده بود خبر شهادت امام علی (ع) را دریافت و پس از ناامیدی از به خلافت رسیدن امام حسن (ع) و حاکم شدن معاویه از کار کناره گرفت و در شهر نوغان انزوا اختیار کرده تا اینکه در سال ۶۰ از حادثه کربلا با خبر شده و در اندوهی جانکاه ماههای آخر عمر را گذرانیده و در سال ۶۱ به رحمت ایزدی رفت که پیکرش را کنار چشمه عین نوغان (روستای حسین آباد خواجه ربیع از موقوفات مزار) بخاک سپردند. عده ای تقریبا عکس سخن ابن اعثم را گفته که وی همراه ابن مسعود و عبیده سلمانی از فرمانده هان گروه شکاکان و محتاطان بوده و از امام خواستند بجای نبرد در صفین در نبرد با کفار مرز خراسان شرکت کنند. برخی نیز مدفنش را کوفه، ری و آذربایجان ذکر نموده اند که گویا درست بنظر نمیرسد.

غزلی در فضیلت ربیع گوید:

در سرای خود گوری کاویده و زنجیری بر گردن نهاده و لحظه ای در گور بخفتی پس گفتی ای پروردگار مرا باز گردان تا عمل صالح کنم پس برخاستی و گفتی ای ربیع آنچه خواستی یافتی پس کار کن پیش از آنکه بازگشت خواهی و نیابی.

او همچنین گوید که ربیع ۲۰ سال در خانه ابن مسعود به گونه ای تردد مینمود که کنیزش می پنداشت ربیع نابیناست. نقل است هنگام سجده مانند جامه ای بر زمین گسترده و بی حرکت میشد بطوری که پرندگان بر او می نشستند. طبرسی از وی به شیخ متقدم نام میبرد و در مصباح الشریعه مکرر به سخنش استشهاد شده است. شیخ بهائی میگوید: هم اوست که با جمعی از جمله همام برادرزاده اش به محضر امام علی (ع) رسیده و توصیف متقیان را جویا میشوند که در پی ایراد خطبه امام، همام از شدت هیجان درمیگذرد. وی در علم حدیث شاگرد ابن مسعود و ابن ایوب و دارای یک پسر و دختر بود.

توضیحاتی درباره بنای آرامگاه:

کهن ترین منابع تاریخی در ذکر آرامگاه کتاب مهمان نامه بخارا به سال ۸۸۸ و سیاسی عالم آرای عباسی به سال ۹۹۱ است که به تعمیر و ساخت بنا بشکل فعلی توسط شاه عباس اشاره میکند. البته کاملترین توصیف از آرامگاه را محمد حسن خان صنیع الدوله بسال ۱۳۰۰ ق دارد که به صندوق چوبی بعنوان ضریح، آب انبار ساخته ۱۰۵۱ در ۲۰۰ قدمی سردر باغ و قنات خواجه ربیع اشاره مینماید.
مصالح بنا آجر و ملات ماسه گچ و کهنترین کتیبه بنا به دور گنبد به تاریخ ۱۱۷۱ یعنی سال تمامی او با نام شاه عباس صفوی و خطاطی علیرضا عباسی با آیات قرآن و نهج البلاغه می باشد. بنا هشت پهلو با ۴ ایوان بزرگ در وسط اضلاع و ارتفاع گنبد داخلی حدود ۱۳ و گنبد خارجی ۳۰ متر و دارای کاشی های زیر رنگی معلق، ۷ رنگ و معرق و گچبری های ممتاز و ضریح فولادی است. در چهار گوشه آرامگاه ۸ حجره در دو طبقه و ۲ راه پله ورودی به پشت بام و در اطراف صحن هم ۲۱۰ حجره و ۲ ایوان در ضلع شرقی غربی به همان ابعاد سردر ورودی باغ و یک ورودی هم به صحن جدید دارد. سال ۱۳۶۰ ایوان ورودی باقدمت سال ۱۰۰۱ تحریم و ایوان حدید با ارتفاع ۱۵ و عرض ۱۲ متر با اتاق های دو طبقه طرفینی ایجاد گشت.
این بنا چند بار مرمت شده از جمله در سفر دوم ناصرالدین شاه به مشهد به سال 1246، سپس در سال ۱۳۲۹ به علت فرسودگی تخریب و مجددا ساخته و در دهه های اخیر نیز تعمیراتی در آن صورت و صحنی جدید با حجره های ۲ طبقه ساخته شده است.
طرح ساختمان آرامگاه الهام گرفته از تاج محل هند و با توجه به شباهت آرامگاه به برخی ابنیه دوره تیموری مثل عشرت خان سمرقند و آرامگاه های گوهرشاد و امیر تیمور احتمالا قدمت بنای اولیه متعلق به این دوره باشد. آرامگاه در باغی بوسعت ۵۲ هزار متر مربع که اینک بیشتر آن قبرستان و گلزار شهدا است، قرار گرفته و تحت نظارت آستان قدس و دارای موقوفانی می باشد.
مشاهیر مدفون این مکان عبارتند از:

احمد کافی یزدی – محمد حسن خان سالار – فتحعلی خان قاجار – بول ون (عبدالله) و محمود ماهوان

توجه: در خواجه ربیع ۱۲۷۰ شهید به خاک سپرده شده است.

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*