توجه به آخرین ها
خانه » مکان های زیارتی مشهد » آرامگاه خواجه اباصلت

آرامگاه خواجه اباصلت

آرامگاه خواجه اباصلت

بنا بر شواهد تاریخی اینجا احتمالا آرامگاه یکی از دراویش است که در ابتدا دراویش و به مرور دیگر مردم به زیارت می رفتند و به مرور دیگر مردم به زیارت می رفتند و سنگ قبرهایی از دلايل این مدعا است. در سمنان و قم نیز به نام او بقعه ای است که باید تشابه اسمی یا …. باشد، ولی آرامگاه خواجه عبدالاسلام اباصلت بن صالح هروی متولد ۱۵۶ مدینه و هراتی الاصل به واقع در شهر هرات افغانستان است که مورد زیارت مردم نیز می باشد. دوقبر در قم و ساوه هم به او منسوب است. جد اعلای
خواجه در هرات اسیر و به حجاز برده بعنوان غلام در اختیار عبدالرحمن بن سمره قرشی قرار میگیرد. اباصلت از اصحاب امام رضا (ع) است که روایات زیادی از حضرت نقل نموده است. وی از راویان مالک بن انس و یحیی بن معین (۲۲۷ – ۱۵۳ از محدثین اهل سنت) بوده که برای جهاد به خراسان آمده در هرات ساکن میشود و به همین علت هروی لقب گرفته است. به علت ارادت و نزدیکی زیاد او به حضرت هنگام شهادت آن امام، بعنوان خادم آن حضرت محسوب گردیده و پس از شهادت امام مجدد به هرات بازگشته است. وی در سال 230 فوت و به علت نزدیکی و محرمیت وی به امام، مورد احترام و زیارت شیعیان قرار می گیرد و بسیاری بنا به وصیت کنار آرامگاهش در هرات دفن شده اند. بقول خود خواجه وی 30 سال در محضر سفیان بن عینیه بوده و برخی معتقدند خواجه مردی ثروتمند و سیاح بوده که به دنبال کسب علم به شهرهای مختلف سفر میکرده و کتابی به نام وقاه الرضا (ع) داشته است .

در آرامگاه منسوب به ایشان واقع در مشهد قدیمی ترین سنگ قبری که تاکنون مشخص شده از آن فردی به نام درویش علی متوفی ۷۰۵ است. تا قبل از سال ۱۲۶۲ نامی از مزار نبوده و گویا وزیر نظام حاکم خراسان متولی آستانه که خود را از اعقابش میدانست به آبادی آن همت گماشت. هم اینک نیز اطرافش قبرمستان عمومی به نام بهشت جوادالائمه و در آنجا قبوری از عرفا و شهدا وجود دارد. اعتمادالسلطنه در زمان ناصرالدین شاه آرامگاه را به ابعاد 30 × 20 ذرع و دارای گنبدی کاشیکاری به ارتفاع ۱۰ ذرع توصیف نموده که آبش از آب انبار تامین می شده است. در سال 1310 توسط محمد علی درویشی و سال ۶۵ توسط اداره اوقاف تجدید بنا و در سالهای ۷۶ تا کنون طرح جامع بقعه به وسعت ۳ هکتار توسط سازمان اوقافب اجرا گردیده است. آرامگاه، در ۳ کیلومتری مسیر شهر فریمان قرار دارد.

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*