توجه به آخرین ها
خانه » مکان های زیارتی مشهد » آرامگاه بی بی حسنیه در تربت حیدریه

آرامگاه بی بی حسنیه در تربت حیدریه

آرامگاه بی بی حسنیه

مکان های زیارتی مشهد همواره مورد توجه گردشگران تور مشهد می باشد. از جمله این اماکن آرامگاه بی بی حسنیه است که در شهرستان تربت حیدریه در روستای حسنی در بالای تپه بلند که هم اکنون داخل شهر تربت حیدریه می باشد، واقع گردیده است. در گذشته دارای گنبد کوچکی بوده که به همت مردم خیر و اداره اوقاف بنای قبلی تخریب و بنای جدید با وسعت مناسب ساخته و هم اکنون در حال بازسازی می باشد.
آرامگاه بی بی حسنیه

آرامگاه بی بی حسنیه

حسنیه کنیزی است که در زمان هارون الرشید اسلام آورد . او بسیار فاضل و عالم بود و در اخبار و آثار اسلامی بصیرتی داشت. ابوالفتح رازی در رساله‌ای که به زبان فارسی نوشته است اخبار مناظره‌های بی‌بی حسنیه را در باب مسئله امامت و در مجلس هارون الرشید گردآوری کرده است. حسنیه در محضر خلیفه و خالدبن یحیی برمکی بر امام شافعی قاضی ابویوسف و ابراهیم بن سیار ملقب به نظام، به حجت فایق آمده و نظام او هشتاد مسئله پرسیده است.

آرامگاه بی بی حسنیه

آرامگاه بی بی حسنیه

سال وفات بی بی حسنیه و چگونگی آمدن وی به خراسان و دفن بی بی در تربت حیدریه نامعلوم است. این مزار دارای موقوفاتی می‌باشد و علاوه بر آن کمکهای مردمی در قالب نذورات و تلاشهای هیئت امنای آن در حال حاضر با مصالحی از قبیل آجر و تیرآهن و سیمان بازسازی شده و دارای گنبد و بارگاه و ضریحی زیبا می‌باشد.

آرامگاه بی بی حسنیه

آرامگاه بی بی حسنیه

مزار بی بی حسنیه هر هفته به صورت ثابت میزبان مردم مومن در مراسم های دعا و مناجات خوانی زیارت عاشورا، دعای توسل، کمیل و ندبه است که این مراسم ها با حضور گسترده مردم تربت حیدریه شکل می گیرد. در ماه مبارک رمضان جلسه قرائت قرآن نیز هر روز در این مزار تشکیل و مراسم ختم ترتیل خوانی با حضور گسترده مردم برگزار شد.

آرامگاه بی بی حسنیه

آرامگاه بی بی حسنیه

 

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*