توجه به آخرین ها
خانه » دیدنی های مشهد » آب انبار لنگر

آب انبار لنگر

در هرجای ایران سفر کنید، آب انبارهایی خواهید دید که در سراسر راه های ایران ساخته شده اند و از نظر معماری شایان توجه و اهمت می باشند. آب انبار لنگر از دیدنی های استان خراسان است که در روستای لنگر در نزدیکی تربت جام قرار گرفته است. این بنا که در سال 1010 ه ق ساخته است، در مجاورت درگاه ورودي مزار شيخ جام واقع شده است.
آب انبار لنگر

آب انبار لنگر

بنای آب انبار لنگر به سعي و اهتمام شخصي به نام « فيروز جنگ ابن حسين » از بزرگان دوران شاه عباسي صفوي ساخته شده است. در جانب شمالي و جنوبي بنا دو غرفه آجري ساخته شده که در يکي از آنها پلکان آجري براي دسترس به آب قرار دارد. غرفه ديگري که کوچکتر و تقريباً قرينه غرفه پلکان دار است ،براي استحکام پشت بند پوشش بنا ، ساخته شده است. احتمال دارد اين بنا از ساخته هاي اميرعلي شيرنوايي ، وزير دانشمند و خير سلطان حسين بايقرا باشد.

بناهاي ساخته شده بر روي آب انبار گويا تا 90 سال پيش به عنوان مكتب خانه مورد استفاده قرار گرفته و از آن به بعد مكاني براي اسكان مدرسين و متعلمين شده است . و در حال حاضر به عنوان مكان اداري ميراث فرهنگي تربتجام شناخته مي شود .

علاوه بر بناي آب انبار ايوانچه هايي كه در طرفين و فضاهايي كه در بخش فوقانيآن ايجاد شده احتمالاَ بارانداز و محل بيتوته مسافران ، ارادتمندان و زائران شيخ جام بوده است . امروزه با سلسله تغييراتي كه در فضاي آب انبار به ويژه در مخزن آن صورت گرفته اين مكان تبديل به دفتر توليت مزار شيخ الاسلام احمد جام شده و قسمت پايين آن تبديل به كتابخانه گرديده است. در سفر با تور مشهد از دیدنی های مشهد و استان خراسان رضوی دیدن کنید.

با ما تماس بگيريد

سفر به مشهد مقدس را با ما تجربه کنيد . آرامش يک سفر معنوي هميشه در ذهنتان خواهند ماند .
  • هتل هاي نزديک به حرم  با بهترين افرها و پيشنهادات
  • بليط هواپيما مشهد
  • بليط قطار مشهد
  • قيمت هاي باور نکردني
تماس با ما : 80 10 85 88
سفری دیگر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*